כוח אדם זול

"העמותות עושקות את הגננות החרדיות"

בדיון בוועדה לקידום מעמד האשה בכנסת אמרו גננות חרדיות כי העמותות המעסיקות אותן משלמות להן "שכר של שוק עבדים פרימיטיבי"

גן ילדים בירושלים. צילום: תמר הירדני, ויקיפדיהגן ילדים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: תמר הירדני, ויקיפדיה

יהודית קליין, יושבת ראש ארגון הגננות החרדיות, אמרה אתמול בדיון בכנסת, כי היא וחברותיה מקבלות "שכר של שוק עבדים פרימיטיבי". לדבריה, גננות חרדיות אינן מועסקות ישירות על ידי משרד החינוך אלא באמצעות עמותות. "בחלק מהעמותות השכר הוא 3,500 שקל בחודש ובחלקן 1,000 או 2,000 יותר. גננות מועסקות במשרה מלאה כשבתלוש מדווח על 67% משרה. הן נתבעות להחזיר למעסיק חצי מקרן ההשתלמות", הוסיפה קליין.

שמחה בוסי, גננת חרדית, אמרה: "משרד החינוך יודע. הם אשמים. אין לנו פנסיה, אין כלום. כנקמה על פעילותנו למען הגננות פיטרו אותנו ללא פיצויים".

אתר News1 מדווח כי הדברים נאמרו בדיון של הוועדה לקידום מעמד האשה. יושבת ראש הוועדה, ח"כ עאידה תומא סלימאן,

גננות מועסקות במשרה מלאה כשבתלוש מדווח על 67% משרה. הן נתבעות להחזיר למעסיק חצי מקרן ההשתלמות

אמרה: "מדובר בעמותות מוכרות. הן מקבלות תקציב ממשרד החינוך, שאמור לפקח עליהן. משרד החינוך ידע לסגור כספים לעמותה בעכו, כי גילו שלפני שש שנים לא העבירו תנאים סוציאליים של אחת הגננות. איך יד החוק פועלת כל כך מהר בעכו ולא פועלת בכלל בחינוך החרדי? אעשה כל מה שביכולתי בנושא זה".

תומא סלימאן הוסיפה: "יש למדינה אחריות על האזרחיות שלה. אי אפשר שלא לקבל תשובות ממשרד החינוך, שיכול לסגור את הברז לארגונים שעושקים את הגננות. אי אפשר לקדם תעסוקת נשים על בסיס היותן כוח עבודה זול. צריך תעסוקה איכותית, שמכבדת ומבטיחה זכויות".

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?