רק לבנות של אברכים

סמינרים באלעד סירבו לקבל 100 בנות של חרדים עובדים

יותר ממחצית בוגרות היסודי בעיר החרדית לא התקבלו ללימודים בתיכון מכיוון שאבותיהן עובדים ולא לומדים בכולל

אלעד, צילום: מיכאל יעקובסון, wikipedia אלעד (צילום אילוסטרציה). צילום: מיכאל יעקובסון, wikipedia

יותר ממאה נערות בוגרות כיתה ח' מאלעד לא התקבלו ללימודים בסמינרים בעיר. המשותף לכולן: הוריהן הם חרדים עובדים. הסירוב לקבל תלמידות אלה, מדווח "כל הזמן", עומד בניגוד לאווירה הנינוחה המאפיינת את ההכנות לשנת הלימודים הבאה ברוב הערים והשכונות החרדיות. בירושלים ובבני ברק אין כמעט תלמידות שלא התקבלו לסמינרים לקראת שנת הלימודים הבאה.

באלעד, התברר, הקריטריון היחיד לקבלת נערה ללימודים באחד התיכונים בעיר הוא שאביה יהיה אברך (תלמיד כולל). בעוד שבעבר תלמידות ממוצא ספרדי לא התקבלו ללימודים, באלעד מופלות נערות רק מפני שאבותיהן עובדים.

אי קבלתן של הנערות ללימודים מנוגדת למתווה שגובש בחודשים האחרונים, שנועד לאפשר לכל הנערות בעיר ללמוד בבית ספר תיכון. ראש העיר ישראל פרוש, חבר הכנסת לשעבר יעקב אשר, מנהל המחוז החרדי במשרד החינוך מאיר שמעוני ומנהלי בתי הספר בית יעקב והתיכונים היו שותפים לגיבוש המתווה.

אבל ערב תשעה באב שלח תיכון דרכי חנה באלעד תשובות חיוביות רק לבנות שהוריהן אברכים. התיכון דחה נערות שהוריהן עובדים. במחוז החרדי במשרד החינוך הבהירו כי צעד זה ננקט ללא תיאום וללא אישור. אנשי המחוז הוסיפו כי התיכון פועל תחת צו סגירה.

ערב תשעה באב שלח תיכון דרכי חנה תשובות חיוביות רק לבנות שהוריהן אברכים

גם התיכון השני בעיר, לדעת חכמה, קיבל ללימודים רק חלק מהתלמידות שנרשמו בו. כך נותרו יותר ממאה תלמידות שהוריהן עובדים – למעלה מ-50% מבוגרות בתי הספר בית יעקב באלעד – ללא מסגרת חינוכית לשנת הלימודים הבאה.

"כיכר השבת" מציין כי לדעת חכמה, הסמינר הוותיק יותר באלעד, קיבל ללימודים את כל בנות העיר. לפני כשנה הקימה הרבנית זלזניק את סמינר דרכי חנה, שמיועד לתלמידות שהן בנות ל"שמנה וסלתה" של האוכלוסייה התורנית בעיר –אברכים, רבנים וכמה עסקנים בכירים. השנה החמירה מנהלת סמינר זלזניק את התנאים לקבלת תלמידות. בשנה שעברה היא הפלתה בנות ספרדיות. השנה החליטה לא לקבל גם בנות אשכנזיות שהוריהן עובדים. כתוצאה מכך כל הנערות באלעד שהוריהן עובדים לא התקבלו ללימודים.

מעיריית אלעד נמסר: "בעיר קיימים תיכונים הקולטים את בוגרות כל מוסדות החינוך היסודיים. כפי שהנחה ראש העיר בשנה שעברה, כך יתבצע גם השנה, וכל תלמידה ותלמידה תשובץ במוסד החינוכי המתאים".

לא הושגה תגובתה של הגברת זלזניק.

לידיעה ב"כל הזמן"

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?