ג'וב לכל משתמט

אושר טרומית: עדיפות לחרדים שלא שירתו על חיילים

הצעת החוק שיזמו חברי כנסת מיהדות התורה תעניק לחרדים קדימות בקבלה לעבודה במשרדי הממשלה ובשלטון המקומי

חרדי וחייל מושכים כסף בירושלים. צילום: פלאש 90חרדי וחייל מושכים כסף בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

הכנסת אישרה אתמול בקריאה טרומית הצעת חוק שתעניק העדפה מתקנת לחרדים בקבלה לעבודה בשירות הציבורי. לפי הצעת החוק, שאושרה בתחילת השבוע גם בוועדת השרים לחקיקה, מעמד החרדים יושווה למעמדן של קבוצות אחרות הנהנות מעדיפות דומה (נשים, עולים, דרוזים וצ'רקסים). כיום, לפי סקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, רק אחוז אחד מהעובדים במשרדי הממשלה ובשלטון המקומי הם חרדים.

הצעת החוק, שיזמו משה גפני ואורי מקלב מיהדות התורה, אושרה בתמיכת 85 חברי כנסת, ללא מתנגדים. "הארץ" מדווח כי ההצעה מעוררת ביקורת, בטענה שהיא מעניקה לחרדים קדימות על פניהם של חיילים משוחררים ובוגרי שירות לאומי ושירות אזרחי.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "המצב שבו תלמיד ישיבה משתמט יקבל עדיפות בשירות המדינה על פני חייל משוחרר הוא עיוות מוסרי שאין כדוגמתו. אפשר לכנותו מבצע 'ג'וב לכל משתמט'. מדינת ישראל כבר הוכיחה לא פעם את היכולת המדהימה שלה לשדר למי שנלחם, מסתכן ומעניק לה את הטובות שבשנותיו, ולעתים גם את חייו ובריאותו – שהוא יוצא פראייר".

לדברי רגב, "שילוב החרדים בשוק העבודה הוא אתגר לאומי חיוני, אבל גם בעניין זה העדיפות הראשונה צריכה להינתן ל-15 אלף הגברים החרדים ששירתו בשנים האחרונות בשירות צבאי או אזרחי. הם ללא ספק ראויים להוקרה ואולי גם להעדפה מתקנת. לתת

הרב רגב: מדינת ישראל הוכיחה לא פעם את היכולת המדהימה שלה לשדר למי שנלחם, מסתכן ומעניק לה את הטובות שבשנותיו – שהוא יוצא פראייר

עדיפות לגברים יהודים שיכלו לשרת ובחרו להשתמט זו ציניות שאין כדוגמתה".

רגב הוסיף כי "המקרה של הערבים, שהמדינה אינה פותחת להם באופן משמעותי את האפשרות לשירות צבאי, אינו דומה למקרה של תלמידי הישיבות שהמדינה עושה רבות לגייסם, גם באמצעות מסלולי שירות מותאמים. אם עד עכשיו היה נראה שלפחות בתחום שוק העבודה מצבו של מי ששירת טוב יותר, מעכשיו המסר לנוער הוא: הדרך לשירות המדינה עוברת בישיבה".

מהפורום לשוויון בנטל נמסר: "אנחנו רואים בתדהמה ובכעס איך שכרון הכוח של המפלגות החרדיות, שפוגש כניעות ורפיסות, מצליח בכל פעם מחדש לכרסם במעמדם הרעוע של המשרתים בשירות הצבאי והאזרחי. אנחנו דורשים מראש הממשלה, משר הביטחון ומחברי הכנסת שנכנסו לכנסת על כנפי המאבק לשוויון בנטל השירות, לא לתת יד לחוק שבמסגרתו חרדים שהשתמטו משירות צבאי או אזרחי יקבלו פרס בדמות העדפה בקבלת עבודה בשירות המדינה ויזכו לעדיפות יתר מקוממת על פני המשרתים".

גפני ומקלב מציעים לתקן את חוק שירות המדינה ואת חוק החברות הממשלתיות כך שההוראות החלות בהם בדבר מתן ייצוג הולם למיעוטים יחולו גם על החרדים. החוק עלה להצבעה בהתאם להסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?