תמיכה בסכנה

משרד החינוך לאברכים: ייתכן שתידרשו להחזיר מקדמות

ההודעה נמסרה בעקבות עתירה של חדו"ש וארגונים נוספים לבג"ץ, נגד החלטת הממשלה להמשיך ולשלם קצבאות לתלמידי הישיבות

ההפגנה נגד חוק האברכים בכיכר  ציון 01.11.10. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90ההפגנה נגד חוק האברכים בכיכר ציון בירושלים. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

במכתב שקיבלו ראשי הישיבות ממשרד החינוך לאחרונה נאמר: "נבקשכם להביא לידיעת מקבלי המלגות כי הוגשה על-ידי מספר ארגונים עתירה לבג"ץ כנגד תשלום מלגות הלימודים, דבר שעלול להביא להפסקת תשלומי המלגה ואף לדרישה להחזר המקדמות". יצחק טסלר מציין ב-nrg, כי על המכתב חתום עמוס צייאדה, מנהל האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך. גורמים חרדיים טענו לאחרונה, כי צייאדה הוא האדם שבגללו הוחמרה לאחרונה האכיפה על עולם הישיבות.

העתירה לבג"ץ, מדווח תומר ולמר ב-ynet, הוגשה לפני כחודשיים על ידי התאחדות הסטודנטים הארצית וארגונים נוספים, בהם חדו"ש והמרכז לפלורליזם יהודי. העותרים ביקשו למנוע את המשך תשלום הקצבה, שבג"ץ פסל לפני חצי שנה.

בדצמבר 2010 התקבלה החלטת ממשלה, שלפיה הקצבה תשולם גם בחמש השנים הבאות. עם זאת, נראה כי גם בממשלה מבינים שייתכן שההחלטה תיפסל על ידי בג"ץ. בהודעה שפרסם לאחרונה מבהיר האגף למוסדות תורניים במשרד החינוך, כי תשלומי המלגות בחודשים ינואר ופברואר השנה היו מקדמות בלבד.

בתחילת מרס הודיעה המדינה לבג"ץ כי היא מבקשת לדחות את הדיון בעניין זה ב-30 יום. ההודעה עוררה את חמתם של העותרים. עו"ד גלעד ברנע, המייצג את הארגונים בעתירה,

מנכ"ל חדו"ש אורי רגב: יש לקוות שלא ירחק היום שבו עקרונות היסוד של דמוקרטיה וממשל תקין ייושמו גם בשדה המוקשים של יחסי דת ומדינה

מסר: "טוב עשתה המדינה שהודיעה לציבור מבקשי התשלום שהם עשויים להחזיר אותו לקופת המדינה, במקרה שהעתירה תתקבל".

מנכ"ל חדו"ש – לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "בקשות הדחייה מלמדות על רצונה של הממשלה להימנע מליישם את עקרון השוויון. במקום זה היא מפזרת ספינים משפטיים ותקשורתיים שיאפשרו להמשיך במימון הפסול. יש לקוות שלא ירחק היום שבו עקרונות היסוד של דמוקרטיה וממשל תקין ייושמו גם בשדה המוקשים של יחסי דת ומדינה".

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי: "נראה שראשי הישיבות ומנהלי המוסדות כבר מבינים בעצמם כי בית המשפט עומד לקטוע את המחדל ההיסטורי וקוראים לתלמידיהם להיערך בהתאם. הממשלה נכשלה כישלון חרוץ במבחן האתי והחוקי ובכוונתנו לוודא שהקומבינה שנעשתה על חשבונו של הציבור תיפסק אחת ולתמיד".

הרב גלעד קריב מנכ"ל התנועה הרפורמית: "חוסר יכולתה של הממשלה להחליט בזמן הראוי מעידה על מבוכה וחוסר יכולת להגן על ההסדר המפלה, הבלתי שוויוני שאמצה הממשלה. מן הראוי שהממשלה תנצל את זמן הארכה, אם יינתן על ידי בג"ץ, על מנת לשקול מחדש את עמדתה לבטל הסדר זה".

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?