על פי מנהג הקראים

בג"ץ חייב את הרבנות להתיר שחיטה קראית

הקראים עתרו לבג"ץ, לאחר שהרבנות אסרה על משחטה בעלת תעודת כשרות להמשיך ולשחוט גם בהתאם להלכה הקראית

בית הכנסת הקראי ברמלה. צילום: תמר הירדני - צילמתי, ויקיפדיהבית הכנסת הקראי ברמלה. צילום: תמר הירדני - צילמתי, ויקיפדיה

שופטי בג"ץ קבעו כי הרבנות הראשית צריכה להתיר שחיטה קראית וכי יש לאפשר פתיחה של משחטה נוספת על פי המנהג הקראי. פסק הדין ניתן בעתירה שהגיש ארגון היהדות הקראית העולמית, לאחר שהרבנות הראשית פעלה לשינוי הססטוס-קוו בתחום השחיטה.

השנה אסרה הרבנות על משחטה שברשותה תעודת כשרות להמשיך ולשחוט גם על פי מנהג הקראים. בתגובה טענו הקראים שלרבנות אין סמכות לשלול תעודת כשרות ממשחטה, בנימוק שיש בה שחיטה גם על פי ההלכה הקראית. הם טענו גם, שאין להפסיק ללא התרעה הסדר שהיה נהוג ללא הפרעה מאז קום המדינה, בלי לספק חלופה ראויה.

אתר "כיפה" מדווח שהשופטים אליקים רובינשטיין, אסתר חיות ודפנה ברק ארז חייבו את הרבנות לאפשר לקראים לשחוט

הקראים טענו שאין להפסיק הסדר שהיה נהוג מאז קום המדינה, בלי לספק חלופה ראויה

על פי אמונתם גם במשחטות שנתונות להשגחת הרבנות. נקבע גם שהרבנות חייבת לאפשר ליהודים הקראים לשחוט לא רק במשחטה מסוימת, כדי למנוע היווצרות מונופול שיגרום לעליית מחירים.

לפי אתר "לדעת", נריה הרואה, יו"ר המועצה העליונה של הקראים בישראל, אמר בתגובה: "מדובר בפסק דין שלישי שניתן לטובתנו על ידי בג"ץ. לפני כשנה ושנתיים עתרנו לבג"ץ, לאחר שהופסקה אספקת תעודות גירושים לבית הדין שלנו ולאחר שהתעוררו בעיות עם אישורי תעודות הנישואים והגירושים שלנו. פסק הדין הזה מהווה המשך לפסיקה העקבית, שמעגנת את העצמאות ההלכתית של הקראים, את חופש הדת והמצפון שלהם ואת העדר כפיפותם לרבנות".

לידיעה באתר "כיפה"

לידיעה באתר "לדעת"איך תוכל לפעול?