מכתבים לחדו

בתי הדין הרבניים

אלפי נשים עגונות

אפילו אם רק חלק מהתיקים הקשורים לסרבנות פתוחים מעבר לשנה, מדובר באלפי נשים במצב של עיגון

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90

שתי הערות על חומר באתר:

1) ההערכה של 100,000 עגונות מבוססת על הגדרה רחבה מדי של המושג (היא כוללת כל אשה שאי פעם חשבה להתגרש וחששה שבעלה יסרב לה, החל משנת 1948). אך אין ספק שאלפי נשים נמצאות במצב זה, תיקים רבים נמשכים לאורך תקופה של שנתיים ויותר. בכנס הארצי של דייני בתי דין הרבניים שנערך ב-22.05.06 דיווח שר המשפטים חיים רמון על 23,522 תיקים פתוחים בבתי הדין הרבניים (מתוכם כ-20% נפתחו לפני 2003 ו-25 תיקים פתוחים עוד משנת 1991). אפילו אם רק חלק מהתיקים הקשורים לסרבנות פתוחים מעבר לשנה, מדובר באלפי נשים במצב של עיגון.

2) במדד הדת והמדינה, שאתם עורכים,התפלגות הדעות היא בין חרדים, דתיים, מסורתיים וחילונים. אני חושבת שצריך להשפיע על מנסחי הסקרים בארץ לשנות את הקטגוריות האלה. כשהם שואלים אם אתה דתי, הם מתכוונים לאורתודוכסי. בתור רב מסורתי, אני תמיד עונה "אחר", או מבקשת שיכתבו "דתי קונסרבטיבי", כי הקטגוריה "מסורתי" כידוע לא מתכוונת ל"קונסרבטיבי". אני בטוחה שגם המשתייכים לתנועה ליהדות מתקדמת, מתחדשת וכו', מגדירים את עצמם כדתיים ואינם מתאימים לקטגוריות אלה. אני אשמח אם תוכלו להשפיע (עם זמן) על ההתפלגות הסטנדרטית הזאת בסקרים בארץ.

בברכת מועדים לשמחה,

הרב דיאנה וילה חוקרת,

המרכז לחקר האשה בהלכה מרצה,

בית הספר לרבנות על שם שכטר ירושליםאיך תוכל לפעול?