שיא במספר המשתמטים

מספר בחורי הישיבות שמקבלים פטור הגיע ל-60 אלף

ערב יום הזיכרון, מתברר שמספר המשתמטים בטענת "תורתו אומנותו" גדל פי 150 מקום המדינה וכמעט פי שניים בעשור האחרון

משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק לרגל עשור להגשת חוק טל. מרץ 2010משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק לרגל עשור להגשת חוק טל, מרץ 2010

מספר תלמידי הישיבות והאברכים המקבלים פטור משירות צבאי, בטענת "תורתו אומנותו", הגיע השנה לשיא של כל הזמנים – 60 אלף. כך עולה מנתונים שמסר סגן מפקד מיטב (יחידת המיון והשיבוץ של צה"ל), סא"ל גיל בן שאול, בישיבת צוות הפיקוח של הכנסת על חוק טל בראשות ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"דווקא כאשר צורכי כוח האדם של צה"ל גדלים, מתברר שאין גבול להשתמטות".

"קול דמי אחיהם זועקים אליהם מן האדמה", הוסיף רגב, "אך אוזניהם אטומות מלשמוע. ערב יום הזיכרון לחללי צה"ל – הגיע הזמן שאוזניהם של הפוליטיקאים יהיו קשובות לקול העם, לזעקת המשפחות השכולות ולצו המוסר והשוויון. על ראש הממשלה ושר הביטחון לשים קץ להשתמטות המחפירה, המבדילה בין דם לדם מתוך פגיעה בביטחון המדינה והשפלת כבוד הדת וקדושת ה'. הגיעה העת לקבוע גג להשתמטות".

הסדר דחיית השירות של בחורי הישיבות מאפשר להם שלא להתגייס כל זמן שהם לומדים בישיבה, עד לקבלת פטור מלא משירות צבאי בגל 41 או מוקדם יותר. ב-2002 עוגן ההסדר במסגרת חוק טל.

כאשר אישר דוד בן-גוריון את הסדר דחיית השירות למדו בישיבות שבהסדר 400 תלמידים, בעיקר פליטי חורבן יהדות אירופה. מספר תלמידי הישיבות גדל מאז פי 150. מספר התושבים בישראל גדל מאז קום המדינה רק פי 12.

מנתוני הספר "חרדים בע"מ", שכתב סמנכ"ל המחקר

מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "צה"ל משווע לחיילים, אבל אין גבול להשתמטות"

של חדו"ש, שחר אילן, עולה שבימי המהפך ב-1977 עמד מספר הנהנים מפטור זה על 8,000, בשנת 1994 הגיע מספרם ל-24 אלף ובשנת 1999 היו 30 אלף תלמידי ישיבות. כלומר, המספר גדל פי שניים בתוך קצת יותר מעשור.

על פי נתוני צה"ל, בשנה שעברה נכללו 55 אלף חרדים בין תלמידי הישיבות בהסדר דחיית השירות. כלומר, מספר המשתמטים צמח ב-5,000 איש בשנה האחרונה. מספר המצטרפים לשירות האזרחי ב-2009 היה 1,200 בלבד, כלומר 2% ממספר המשתמטים. מספר המתגייסים היה 800.

מחקרי דעת הקהל שעורך מכון סמית לחדו"ש מגלים בעקביות, שיותר מ-80% מהציבור הישראלי מתנגדים להסדר דחיית השירות של בחורי הישיבות. בניגוד למיתוס שלפיו צה"ל אינו זקוק למתגייסים החרדים, ראשי הצבא מבינים עתה את האיום על ביטחון המדינה שבהמשך המדיניות הנוכחית. לפיכך החלו ראשי הצבא לקרוא לגיוס החרדים ולהסביר כמה חמור המחסור בחיילים בצה"ל.

הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, מקפיד לפרוש בכל הזדמנות אפשרית את חזון השירות לכל – שירות צבאי או לאומי, כולל ערבים וחרדים. "אם זה לא יקרה", הזהיר, "אני לא יודע לאן אנחנו הולכים". ראש אכ"א, האלוף אבי זמיר, אמר בדצמבר כי "בכל שנתון גיוס מצהירים כ-5,500 צעירים שהם לא מתגייסים מטעמי 'תורתו אומנותו'. אנחנו בדרך לשליש צבא העם. היעד שלי הוא לגייס 50% מהחרדים".

אמנון אברמוביץ' מציג את הנתונים באולפן שישי (דקה 40:50)איך תוכל לפעול?