המחקר המכין של מדד הדת והמדינה

רוב בעד חופש דת

לפי מחקר מכין לפרויקט מדד הדת והמדינה, שערך מכון סמית ביוזמת עמותת חדו"ש, 84% נגד פטור משירות צבאי. 75% בעד בהקטנת התמיכות לאברכים כדי להוציאם לעבודה

תוצאות בולטות מהמחקר המכין של מדד הדת והמדינה, קיץ 2009תוצאות בולטות מהמחקר המכין של מדד הדת והמדינה, קיץ 2009

למחקר המלא

83% מהציבור היהודי (ו-94% מהחילונים) סבורים שיש לקיים בישראל חופש דת ומצפון. כך עולה מהמחקר המכין לפרויקט מדד הדת והמדינה שערך מכון סמית בהזמנת עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. המחקר התבסס על סקר בקרב מדגם ענק של 1,200 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת, ולו טעות דגימה של 2.8% בלבד.

העמותה הודיעה היום במסיבת עיתונאים בהיכל העצמאות בתל אביב, בו הוקראה הכרזת העצמאות ב-1948, על תחילת פעילותה. במרכז הפעילות תעמוד הדרישה ליישום הבטחת הכרזת העצמאות לחופש דת ומצפון. 76% מהציבור היהודי מייחסים חשיבות לקיום ההבטחה לחופש דת ומצפון המופיעה במגילת העצמאות, מתוכם, 52% מייחסים לכך חשיבות רבה. תוצאה מדאיגה מאוד בסקר: למרות התמיכה הגורפת בחופש דת ומצפון, שכוללת גם שני שליש מהציבור הדתי, רוב הציבור החרדי (53%) מתנגד לחופש דת ומצפון בישראל.

על פי המחקר, המתח בין החרדים לחילונים הוא בעיני הציבור המתח השני בחשיבותו בחברה הישראלית אחרי המתח בין יהודים לערבים. 50% רואים מתח זה כראשון או השני בחשיבותו - פי שניים מאלה שציינו את המתח בין ימין לשמאל או בין עשירים לעניים. 60% מהציבור בישראל תומכים בהפרדת הדת מהמדינה. ל-63% מהציבור היהודי מפריע שלמפלגות החרדיות השפעה מכרעת בנושאי דת ומדינה.

80% מהציבור תומכים בצמצום או בביטול של קווי ההפרדה באוטובוסים. ל-63% מפריעה ההשפעה המכרעת של המפלגות החרדיות בנושאי דת ומדינה

43% מהציבור אמרו שאם מפלגה תקדם באופן פעיל נושאי חופש דת, הדבר יגדיל את הסיכוי שיצביעו עבורה. רק 13% שאמרו שהדבר יקטין את הסיכוי.

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, אומר ש"הממצאים מוכיחים שרוב הציבור הישראלי סבור שהגיע הזמן לטיפול שורש בנושאי חופש הדת והשוויון בנטל". לדבריו, "המחקר מוכיח שאין לגיטימציה למדיניות הסחר בזכויות הציבור בתחום הדת והמדינה, הציבור אינו משלים עם הפוליטיזציה של הדת על חשבונו". רגב התחייב: "לא נשקוט עד שהבטחת חופש הדת והמצפון של מגילת העצמאות, שהישראלים כל כך מייחלים למימושה, תהפוך מחזון למציאות. מדובר בדרך ארוכה, אבל הגיע הזמן שהעם היהודי בציון ובתפוצות יאמר לקובעי המדיניות – לא עוד! אנו רוצים להיות כמתוקנות בדמוקרטיות ולא כמקולקלות במדינות האיסלם הקיצוני"! לדברי רגב, "חופש הדת והמצפון אינו מותרות, הוא ערך יסוד אשר יחזק את ישראל הן כדמוקרטיה והן כמדינה יהודית".

נתונים חותכים וחד משמעיים התקבלו גם בנושא השוויון בנטל: 84% מהציבור מתנגדים לפטור משירות צבאי לבחורי הישיבות. מתוכם 31% סבורים שיש לגייס את כולם לשרות סדיר ו-33% מציעים לחייב את בחורי הישיבות בשירות לאומי. 71% מהציבור תומכים בהקטנת המימון הממשלתי לישיבות ומשפחות מרובות ילדים כדי להוציא את הגברים החרדים לשוק

תמיכה בחופש הדת והמצפון. מתוך דותמיכה בחופש הדת והמצפון. מתוך דו"ח מחקר מכין של מדד הדת והמדינה, קיץ 2009

העבודה. כאשר הוצגה בפני הנשאלים העובדה שבלונדון ובניו יורק החרדים עובדים, שעור התומכים עולה ל-75%.

המחקר בדק גם את העמדות בשורת נושאים מתחום חופש הדת: 92% מהציבור החילוני ו-95% מהעולים מברית המועצות לשעבר תומכים בביטול המונופול האורתודוכסי על הנישואים. בסך הכל 64% שהם שני שלישים מהמשיבים תומכים בהנהגת נישואים אזרחיים ו/או נישואים רפורמיים וקונסרבטיביים. 53% מהציבור היהודי ו-74% מהחילונים (אבל רק 47% מהעולים) תומכים במתן אפשרות לנישואים או ברית זוגיות של זוגות מאותו מין.

72% מהציבור היהודי מתנגדים למדיניות הנוכחית של הרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים של התניית גיור בשמירת שבת וכשרות וביטול גיורים בשל הימנעות משמירתם. 80% מהציבור תומכים בביטול או צמצום של קווי ההפרדה בין גברים לנשים בתחבורה הציבורית. גם 29% מהחרדים תומכים בכך (23% מהגברים החרדים ו-31% מהנשים החרדיות, כמעט שליש) ו-78% מהדתיים.

עמותת חדו"ש חרטה על דגלה את שיתוף יהודי התפוצות במאבק למען מימוש ההבטחה לחופש דת ומצפון. זאת, בשל השותפות הטיבעית שלהם בבניין הארץ והעניין המובהק שיש להם בנושאים כמו חופש הנישואים והגיור. המחקר מגלה ש-66% מהציבור היהודי בישראל סבורים שהמדינה צריכה להתחשב בעמדותיהם של יהודי התפוצות בנושאים כמו חוק השבות, גיור, נישואים ויחסי דת ומדינה.איך תוכל לפעול?