פרסום היסטורי

ביטאון ש"ס פרסם מודעה של מפלגת החרדיות "ובזכותן"

במערכת הבחירות סירבו העיתונים החרדיים לפרסם מודעות מטעם מפלגת הנשים החרדיות. עכשיו פורסמה ב"יום ליום" מודעה הקוראת לנשים להצטרף למפלגה

ראשת מפלגת הנשים החרדית ''ובזכותן'', רות קוליאן, ומספר 4 ברשימתה, גילה ישר, בהפגנה של מסורבות גט בכניסה לבית הדין הרבני הגדול בירושלים. 04032015 צילום: נתי שוחט, פלאש 90ראשת מפלגת הנשים החרדית ''ובזכותן'', רות קוליאן, ומספר 4 ברשימה, גילה ישר, בהפגנה של מסורבות גט בכניסה לבית הדין הרבני הגדול בירושלים.צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ביום חמישי פורסמה בביטאון ש"ס, "יום ליום", מודעה מטעם "ובזכותן", מפלגת הנשים החרדיות שהתמודדה בבחירות לכנסת ולא עברה את אחוז החסימה.

בראש המודעה מופיעה הכותרת "רוצה? גם את יכולה". בהמשך נכתב: "לאחר 67 שנים שבהן לא התרחשה בכנסת ישראל פעילות למען טובתה ורווחתה של האשה החרדית, אנו קוראות לך, הצטרפי לאחיותייך העמלות כמותך, על מנת להקים עולה של תורה בארץ ישראל".

מנהיגות "ובזכותן" רואות בעצם פרסום המודעה הישג משמעותי, לאחר שבמערכת הבחירות סירבו העיתונים החרדיים לפרסם מודעות מטעמן. גם לאחר שעתרו לבית המשפט, לא הצליחו לפרסם מודעות. עורכי "יום ליום" לא השיבו על שאלת וואלה, אם המודעה פורסמה בטעות או בכוונה תחילה.

יו"ר המפלגה, רות קוליאן, אמרה כי פרסום המודעה הוא צעד חשוב ביותר. "מבחינתנו מדובר בלא פחות מהיסטוריה. הבאנו לכך שבעיתון שבו מטושטשות תמונות נשים תפורסם מודעה שקוראת לנשים להצטרף לפעילות ואף לרוץ לכנסת", אמרה קוליאן.

קוליאן: הבאנו לכך שבעיתון שבו מטושטשות תמונות נשים תפורסם מודעה שקוראת לנשים להצטרף לפעילות ואף לרוץ לכנסת

"ובזכותן" היא מפלגת הנשים החרדיות הראשונה בישראל. בבחירות ביקשו מנהיגות המפלגה לפרסם מודעות בעיתונות החרדית כדי להגיע לקהל היעד שלהן. זאת היתה הדרך היחידה שבה יכלו לפרסם את עמדותיהן, שכן חברות שלטי חוצות חששו לאפשר להן לפרסם מודעות מפני שפחדו מהשחתת השלטים.

לאחר שהעיתונים החרדיים סירבו לפרסם את המודעות פנתה המפלגה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן. השופט ג'ובראן הפנה את העותרות להליך אזרחי בבית משפט השלום בפתח תקוה, שהבהיר כי אין לו סמכות לדון בנושא. המפלגה עתרה לבית המשפט המחוזי מרכז, שהוציא צו המחייב את העיתונים החרדיים לפרסם מודעות של "ובזכותן". העיתונים עתרו לבית המשפט העליון, שקיבל את טענתם וביטל את הצו.

לפני כשבועיים ביקשה "ובזכותן" לפרסם ב"יום ליום" וב"יתד נאמן" קול קורא לנשים חרדיות להצטרף לתנועה. "יום ליום" נענה לבקשה, "יתד נאמן" עדיין לא.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?