בגדר חשודות

אנשי ביטחון מנעו מאשה חובשת כיפה להיכנס לכותל

הקרן למורשת הכותל המערבי הרחיקה מהמתחם את האשה, שלומדת בישיבה קונסרבטיבית. נשות הכותל: הקרן מתעלמת מפסיקת בג"ץ

נשות הכותל מתפללות לראשונה בעזרת הנשים עם ספר תורה שהועבר להן מעזרת הגברים. 30042015 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90נשות הכותל מתפללות בעזרת הנשים עם ספר תורה שהועבר להן מעזרת הגברים (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אנשי ביטחון מנעו מאשה אמריקנית-יהודייה שביקשה להתפלל בכותל המערבי להיכנס למתחם, משום שחבשה כיפה. ארגון נשות הכותל מסר כי שומרים וסדרנים מטעם הקרן למורשת הכותל המערבי ביקשו מהאשה, תלמידה בישיבה קונסרבטיבית, להסביר מי אישר לה לחבוש כיפה. הם ביקשו ממנה לגשת לתחנת המשטרה הסמוכה. לאחר שסירבה, ליוו אותה השומרים אל מחוץ למתחם.

הקרן למורשת הכותל המערבי היא ארגון חרדי, המנהל את הרחבה המרכזית במתחם הכותל. בעבר נעצרו נשים שהתפללו בכותל המערבי עם טליתות.

מארגון נשות הכותל נמסר כי מדובר בתקרית שערורייתית וכי הקרן למורשת הכותל רואה בכל אדם שאינו חרדי "חשוד או פושע". נשות הכותל קבעו גם, שהארגון החרדי מתעלם מפסיקת בג"ץ, המתירה לקיים תפילה שאינה מסורתית בכותל המערבי.

באפריל 2013 הכיר בית המשפט המחוזי בירושלים בזכותן של נשים להתפלל בכותל המערבי בהתאם להשקפתן הדתית. בית המשפט קבע כי תפילה של נשים באתר אינה בגדר הפרה של "מנהג המקום". למרות פסיקת בית המשפט, רב הכותל עשה

סדרנים מטעם הקרן למורשת הכותל המערבי ביקשו מהאשה לגשת לתחנת המשטרה הסמוכה, אך היא סירבה

מאמצים רבים למנוע תפילה פלורליסטית באתר, לפעמים באמתלה של שיקולים ביטחוניים.

נשות הכותל מקיימות תפילה בכותל המערבי בכל ראש חודש. רבות מהן עוטות טליתות ומניחות תפילין. הן גם דורשות לאפשר להן לקרוא בספר תורה בטקס. הממשלה מנהלת משא ומתן עם התנועה הרפורמית, התנועה הקונסרבטיבית ונשות הכותל על הרחבת הכותל הדרומי (קשת רובינזון), שמשמש כיום לתפילה של הזרמים הפלורליסטיים.

"Times of Israel" מציין כי דווח שבפגישה שבה נדונה סוגיה זאת בחודש שעבר, שבה השתתפה שרת המשפטים אילת שקד, אמר שר הדתות דוד אזולאי מש"ס, כי הרפורמים הם "אסון לעם היהודי". זמן קצר אחר כך קרא חבר הכנסת ישראל אייכלר מיהדות התורה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לגנות את נשות הכותל. אייכלר אמר כי נשות הכותל אינן מסוכנות פחות מהמציתים שהעלו באש לאחרונה את כנסיית הלחם והדגים ליד הכנרת.

לידיעה ב-"Times of Israel"איך תוכל לפעול?