ההכנות לגיוס נקטעו

מכינה קדם צבאית חרדית נסגרה בגלל חוסר תקציב

במכינה, שפעלה במבשרת ציון, למדו עשרות נערים חרדים שרצו להתגייס ונשארו ללא מסגרת

חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ 16.02.10. אביר סולטאן, פלאש 90חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

מכינה קדם צבאית לנוער חרדי, שפעלה במבשרת ציון, נסגרה בשבוע שעבר בשל חוסר תקציב. במכינה, שפעלה בבית קטן במבשרת ציון, למדו עשרות נערים חרדים שרצו לשרת בצה"ל.

את המכינה פתח הרב החרדי ראובן מאיר, שביקש לשלב חרדים בצבא מרצונם – ולא בכפייה. "הפוליטיקאים יכלו לעזור בהינף יד", אמר הרב מאיר לחדשות 10, "אבל דיבורים לחוד ומעשים לחוד. מאחורי הקלעים לא נתנו לנו כלום, הכל סיסמאות".

המכינה הקדם הצבאית היתה אחד הניסיונות המוצלחים לשילוב חרדים בצבא, אחרי שמאמצים שעשו הממשלות מאז הקמת המדינה נכשלו. "היו שם בחורים מוכשרים מאוד", הסביר מאיר. "אבל כמו שאומרת הגמרא, לא כל מוח יכול לשבת ולחדד את עצמו. בדיוק כפי שלא כל נער יכול

הרב מאיר: הפוליטיקאים יכלו לעזור בהינף יד, אבל דיבורים לחוד ומעשים לחוד. לא נתנו לנו כלום

להתגייס לסיירת מטכ"ל".

תלמידי המכינה הסכימו ללמוד בה בלי לזנוח את אורח חייהם החרדי, ולהתגייס לצבא בתום הלימודים. התלמידים, שמאז סגירת המכינה נותרו למעשה ללא בית, אמרו שאם הרב מאיר ואנשיו יקבלו תקציב מינימלי, המכינה תשוב לפעול. אבל ללא תקציב, הסיכוי להמשך פעילותה קלוש.

"למקום הזה יש פוטנציאל להמשיך הלאה ולהגיע לגיוס המוני של חרדים", אומרים התלמידים. "אם נצטרך נעשה גם הפגנה, לא ניתן למקום הזה להיסגר".

לידיעה בחדשות 10איך תוכל לפעול?