חזרה לאחור

הרב רגב: מכירת חיסול של היהדות לחרדים האנטי ציונים

הממשלה תבטל את הרפורמה בגיור ותעביר את האחריות על בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים למשרד ראש הממשלה – צעדים שיגבירו את השפעתן של ש"ס ויהדות התורה בתחום הדת והמדינה

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן משס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. 28.08.2011. צילום: פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בישיבת הממשלה עם יצחק כהן מש"ס (מימינו) וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן מיהדות התורה. צילום: פלאש 90

שתי יוזמות שעולות לדיון בממשלה היום יבטלו רפורמות שקידמה הממשלה הקודמת בתחום הדת והמדינה ויחזירו לידי המפלגות החרדיות את השליטה בתחום. הרפורמה בתחום הגיור תיגנז והאחריות על בתי הדין הרבניים תעבור ממשרד המשפטים למשרד ראש הממשלה. למרות התנגדותם של נפתלי בנט ואיילת שקד מהבית היהודי, בממשלה מובטח רוב ליוזמות החדשות.

חוק הגיור, שיזם חבר הכנסת לשעבר אלעזר שטרן וקודם על ידי שרת המשפטים לשעבר ציפי לבני העביר את סמכויות הגיור לרבני הערים, כדי להקל את הליכי הגיור. בידיעה ב-ynet נכתב כי עד לרפורמה הזאת, הסמכות לגיור היתה נתונה באופן בלעדי בידיהם של בתי דין מיוחדים הכפופים למשרד לשירותי דת ולרבנות הראשית. הרפורמה תבוטל עתה רשמית.

הממשלה תאשר גם את העברת בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים למשרד לשירותי דת. כך תגבר השפעתן של ש"ס והרבנות הראשית על אופיים של בתי הדין הרבניים ועל מינוי דיינים חדשים. בתי הדין הרבניים השתייכו בעבר למשרד הדתות, אבל עם פירוקו ב-2003 הם הועברו למשרד המשפטים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר על ההחלטות הצפויות: "ממשלת החוסן הציוני כביכול תקדיש את יום ראשון הקרוב לשורת מהלכי כניעה לתכתיבי המפלגות החרדיות והלא ציוניות. זאת, כחלק ממסע ביטול ההישגים המעטים של הציבור הדתי-הלאומי בקידום יהדות נאורה וסובלנית יותר: תבוטל החלטת הממשלה על הקמת בתי דין מקלים לגיור ותחוזק השליטה החרדית בתחום לאומי חיוני זה; תועבר חקיקה אשר תרחיב את המונופול המושחת והקיצוני של הרבנות הראשית בכשרות ותחסום השגחה פרטית; ובתי הדין הרבניים יועברו לשליטת ש"ס והמשרד לשירטתי דתי. אין ספק, אין אויבים קשים יותר ליהדות מהרבנות הראשית והמפלגות החרדיות, שעושות הכל כדי להשניא את היהדות על הציבור, להבטיח חלוקת שלל לאנשיהן ולהגן על הקיצוניות הדתית מכל כרסום".

לדברי רגב, "קשה להבין איך הבית היהודי וכולנו מסבירות לעצמן את הישיבה בממשלה הזו, אשר אישרה מכירת חיסול של היהדות לחרדים האנטי ציונים. השותפים החרדים של הבית היהודי מתייחסים לדתיים הלאומיים בדיוק כמו שהם מתייחסים לרפורמים ועושים הכל כדי לנדות אותם ולדחוק אותם מכל עמדת השפעה. אלימות וסחטנות פוליטית מופעלות כדי לנטרל קולות אורתודוקסיים של פתיחות וסובלנות. המסקנה ברורה והגיע הזמן שגם מנהיגי הציבור הדתי הלאומי יפנימו אותה: חייבים לבטל את הרבנות הראשית ולאפשר לכל קהילה יהודית מוכרת שרוצה לספק שירותי דת לעשות זאת. הציבור יבחר באופן חופשי, כיאה לדמוקרטיה יהודית".

סגן השר אלי בן דהן מהבית היהודי אמר: "עלינו להמשיך ולהתעקש על כך שבתי הדין הרבניים הם חלק ממערכת בתי המשפט בישראל. חבל לי מאוד שהם יעברו למשרד הדתות. מעשה זה יחזיר אחורה את בתי הדין הרבניים בהרבה תחומים".

"ביטול חוק הגיור הוא סטירת לחי למאות אלפי אזרחים שעלו לישראל, חיים אתנו, משרתים בצבא וימשיכו להיות אזרחים סוג ב'", אמרה לבני. "הצלחנו בממשלה הקודמת, במאמצים רבים, לנסח פשרה מוסכמת ומקובלת על רבנים שתאפשר להם להתגייר ולממש

ציפי לבני: הממשלה הזאת היא ממשלת ריאקציה. בנימין נתניהו בחולשתו מחזיר את ישראל אחורה בכל תחום אפשרי

את שאיפתם להיות חלק מהעם היהודי בארץ ישראל. הממשלה הזאת היא ממשלת ריאקציה. בנימין נתניהו בחולשתו מחזיר את ישראל אחורה בכל תחום אפשרי".

העברת בתי הדין הרבניים למשרד הדתות, בראשותו של דוד אזולאי מש"ס, תאפשר למפלגה מעורבות בסוגיות הקשורות למינויים בבתי הדין הרבניים – הצורך במינוי דיינים נוספים, מינוי עובדים בבתי הדין הרבניים ומינוי זמני של דיינים לבית הדין הגדול. "אמונה", תנועת נשים דתית, הגישה עתירה לבג"ץ נגד העברת בתי הדין הרבניים לש"ס. ואלה מציין כי בג"ץ הורה למדינה להשיב לעתירה בשבוע הקרוב.

מעבר לשתי היוזמות שנידונות בממשלה, ועדת השרים לענייני חקיקה תדון בשתי הצעות לתיקון חוק איסור הונאה בכשרות, שלפיהן ייאסר על בתי אוכל להציג את עצמם ככשרים ואף לרמוז על כך, אם לא יקבלו תעודת כשרות מהרבנות. את הצעות החוק הגישו חברי הכנסת יואב בן צור מש"ס ומשה גפני ואורי מקלב מיהדות התורה. הן נועדו לבלום את התערבות בג"ץ בסוגיית הכשרות, לאחר ששני מסעדנים עתרו נגד מדיניות האכיפה של הרבנות בתחום הכשרות.

בחודשים האחרונים מפסיקים יותר ויותר בעלי מסעדות ובתי קפה לקבל שירותי כשרות מהרבנות הראשית. רבים מהם מקבלים תעודות כשרות ממיזם "השגחה פרטית", שמציע מזון בפיקוח פרטי של משגיחי כשרות אורתודוקסים. כדי לעקוף את חוק איסור הונאה בכשרות, בתעודות שמקבלים בתי העסק לא נכתבת המלה "כשר" ובמקום זה מצוין כי הם מקפידים על "ההלכות הקשורות למרכיבי המזון והכנתם". מודל השגחת הכשרות הפרטית פועל בירושלים, בתל אביב ובמקומות נוספים.

לאחרונה הטילה רבנות העיר חיפה קנסות של אלפי שקלים על עסקי מזון הפועלים במתחם של אגודת הסטודנטים בטכניון. לפי ידיעה בוואלה, האגודה החלה להשתמש בשירותי השגחת הכשרות של רב הטכניון, אלעד דוקוב.

מהרבנות הראשית נמסר כי הרבנות בחיפה התריעה במשך כמה חודשים בפני רב הטכניון שתעודות הכשרות שהוא מנפיק לבתי העסק עומדות בניגוד לנהלים. לאחר שהרב דוקוב התעלם מהפניות החוזרות והנשנות הללו, הטילו פקחי יחידת האכיפה של הרבנות קנסות על בתי העסק במתחם, בהתאם לחוק.

לידיעה ב-ynet

לידיעה בוואלה

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?