בשירות הקנאים

חדו"ש: פרשת הרב ריסקין – עוד הוכחה לצורך להפסיק את כהונת הרבנות הראשית

מועצת הרבנות אישרה את הארכת כהונתו של רב העיר אפרת בחמש שנים, אחרי ששקלה את הדחתו

הרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת. צילום: אור תורה סטון ויקיפדיההרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת. צילום: אור תורה סטון ויקיפדיה

מועצת הרבנות הראשית אישרה אתמול את הארכת כהונתו של רב העיר אפרת, שלמה ריסקין, בחמש שנים. ההחלטה התקבלה לאחר חודש של תסיסה סביב ריסקין, בעקבות דרישתם של בכירים ברבנות הראשית להדיח אותו בשל עמדותיו המתונות. בחודש שעבר אף ביקשה מועצת הרבנות מהרב ריסקין, בן 75, להופיע לשימוע בפניה בסוגיית חידוש כהונתו באפרת.

החוק מאפשר להאריך את כהונתם של רבני ערים שמונו לתפקידם בין 1974 ל-2007, בהגיעם לגיל 75. בדרך כלל כהונתם מוארכת אוטומטית, ונוכחותם אינה נדרשת. במקרה של ריסקין נהגה הרבנות אחרת וזימנה אותו לשימוע, שתוכנן לאתמול. הסיבה לדרישה זו היתה עמדותיו בנוגע לגיור. "עמדתי בעניין הגיור תואמת לחלוטין את ההלכה היהודית, והיא לא צריכה להיות הסיבה שבגללה תישקל אי הארכת כהונתי כרב של אפרת", אמר ריסקין ל"ג'רוזלם פוסט".

בדיון של מועצת הרבנות אתמול קיבל היועץ המשפטי של הרבנות, הראל גולדברג, את עמדתו של ריסקין וכתב כי מצבו הבריאותי של המועמד הוא המשתנה היחיד שיש להביא בחשבון כשנשקלת הארכת כהונתו.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "העובדה שהרבנות הראשית נכנעה ברגע האחרון לא משנה את המסקנה הברורה העולה מפרשת ריסקין: יש להעביר מן העולם את מוסד הרבנות הראשית". לדבריו, "פרשת הרב ריסקין היתה עוד הוכחה לכך שהרבנות הראשית היא האויב הגדול ביותר של היהדות. היא משניאה אותה על הציבור הרחב והפכה לכלי שרת של הקנאים הדתיים. רבנים היו מאז ומתמיד מרכיב מרכזי בחיים היהודיים, אך כאשר הם הופכים להיות 'רבנים מטעם' ומשתמשים בכוחות כפייה של המדינה, תוך

ריסקין: עמדתי בעניין הגיור תואמת לחלוטין את ההלכה היהודית

מאבק נגד האורתודוקסיה המודרנית ונגד הזרמים הליברליים ביהדות – יש להכיר בכך שנזקם רב מתועלתם. יש להחזיר את היהדות לעם, לבחירה חופשית של קהילות וציבורים, ולנתק אותה מן הממסד הפוליטי.

"החלטת הרבנות הראשית מתכסה אולי בכסות של קבלת עולה של חוות דעת משפטית, אבל האמת היא שהרבנות נכנעה לדעת הקהל הזועמת בישראל ובארצות הברית, וגם בעתיד יש סיכוי לזרז את השינוי הדרוש על ידי המשך חשיפת חולייה של הרבנות ודרישת הציבור לממש את עקרונות חופש הדת והשוויון", הוסיף רגב. "הגיע הזמן שגם הרבנים הדתיים-הלאומיים יבינו: הרבנות הראשית נכבשה על ידי קנאים חרדים ונשלטת על ידם ביד רמה. הארכת כהונתו של הרב ריסקין לא משנה זאת. הרבנות הראשית היא שטח כבוש ולחרדים אין כל כוונה לשחרר אותו. רק במציאות של חופש דת לכולם יהיה חופש פעולה גם לרבנות הציונית המודרנית. אם לא יתממש עיקרון זה – גם חופש הדת שלהם בסכנה".

ריסקין מפרסם טור קבוע בעניינים תורניים במגזין השבועי של ה"ג'רוזלם פוסט". הוא נמנה עם מייסדי אפרת שבגוש עציון ומתגורר בה מאז הקמתה ב-1983.

"הפרשה הזאת היתה ניצחון אדיר למעוניינים בשינויים ברבנות", אמר חבר הכנסת לשעבר מיש עתיד, דב ליפמן. "ברגע שהרבנות מתחה את שריריה, ידענו שהיא מונעת על ידי שיקולים פוליטיים". הרב שאול פרבר, ראש עמותת עתים, הסכים כי הצעד שנקטה הרבנות לא היה מבוסס על עניינים מהותיים, אלא על שיקולים פוליטיים".

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?