השקופים - בני ערובה

מנכ"ל חדו"ש: אפילו הגעלה לא תכשיר את חוק הכשרות

הצעת חוק שיזם ח"כ יואב בן צור מש"ס, שנועדה לחזק את המונופול של הרבנות הראשית בתחום הכשרות, לא מקודמת בגלל התנגדות בכולנו ובבית היהודי

פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים ברובע היהודי בירושלים. 28.03.2011. צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן ברובע היהודי בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90

מאמציה של ש"ס לקדם הצעה לתיקון חוק איסור הונאה בכשרות, שמבקשת לתת לרבנות הראשית סמכות בלעדית להעניק תעודות כשרות – לא עלו יפה עד כה. הצעת החוק תקועה בשל חילוקי דעות בין ש"ס לסיעת כולנו. גם סיעת הבית היהודי התנגדה להצעה. ועדת השרים לענייני חקיקה היתה אמורה לדון אתמול בהצעת החוק, אך הדיון נדחה בשבוע.

חוק איסור הונאה בכשרות קובע כי בעל עסק לא יציג את העסק ככשר, אלא אם כן ניתנה לו תעודת הכשר מהרבנות. לפי הצעת החוק, שיזם ח"כ יואב בן צור מש"ס, ייאסר להציג עסק ככשר גם אם לא נעשה שימוש במלה "כשר" וגם אם ברור שתעודת הכשרות לא הונפקה על ידי הרבנות הראשית.

ההצעה של בן צור נועדה לחסום את מיזם "השגחה פרטית", המציע ללקוחותיו מזון בפיקוח פרטי של משגיחי כשרות אורתודוקסים. בתעודות שמציגים בתי העסק שבפיקוח "השגחה פרטית" לא נכתבה המלה "כשר".

ח"כ רחל עזריה מכולנו אמרה: "הנוסח של החוק הזה בעייתי והוא עלול לפגוע בבתי עסק רבים. זוהי הפרה משמעותית של הסטטוס קוו. הגדרה שלפיה הצבה של כל מצג או סממן יהודי ללא תעודת כשרות מהרבנות הראשית היא עבירה על החוק, לא הגיונית ופסולה. דרשנו מש"ס להגיע לנוסח מוסכם שלא יפגע בבתי עסק. לא הגענו להבנה כזו ולכן הצעת החוק נדחתה".

מקור בש"ס: ההצעה תאושר... זה לא משהו שניתן לשנות, כי זה מעוגן בהסכם הקואליציוני

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "קשה לחשוב על הצעת חוק שהיא יותר טריפה ופסולה מהצעת חוק הכשרות שאישרה ועדת השרים לחקיקה. אפילו הגעלה לא תעזור כדי להכשיר את השרץ הזה. ברור לגמרי שרק אונס פוליטי באיומים לא להעביר את התקציב ואת הרפורמות החברתיות יכול לגרום לחוק המגונה הזה לעבור. כך הפך אריה דרעי את השקופים לבני הערובה של יוזמות החקיקה הסופר-קנאיות שלו".

לדברי רגב, "אין ספק שהציבור על רוב חלקיו, כולל רבים מצרכני הכשרות, מאס במונופול הכשרות המושחת של הרבנות הראשית ומעוניין לצמצם אותו ככל האפשר ולא להרחיבו. שוב הוכח שהקנאים החרדים ששולטים ברבנות מתנגדים לכל תחרות, כולל מצד רבנים אורתודוקסים. מתברר, אם כן, שיותר משמדובר ברצון כן לדאוג לכשרות המזון, מדובר ברמיסת כל מתחרה, שימור המונופול והרבה כסף וג'ובים".

מקור בש"ס אמר לוואלה, כי הצעת החוק נולדה מתוך סעיף בהסכמים הקואליציוניים. "ההצעה תאושר. אם לא עכשיו, אז בקרוב ממש. זה לא משהו שניתן לשנות, כי זה מעוגן בהסכם הקואליציוני", אמר המקור. "אם יפריעו להצעה שלנו, אנחנו עלולים להפריע בעתיד להצעות שלהם".

פורום מסעדנים למען כשרות הוגנת טוען שהמונופול בתחום הכשרות מייצר רווחים כלכליים לרבנות, וכן תורם למחסור בתחרות, למחירים גבוהים ואף לשחיתות. "TheMarker" מציין שלפי הפורום, קבלת הצעת החוק תחזק את המונופול הבעייתי.

לידיעה בוואלה

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?