איום על רקמת החיים

חדו"ש: אחריות ישירה מוטלת על מנהיגים דתיים שמסיתים נגד הנצרות

אלמונים הציתו את כנסיית הלחם והדגם בטבחה. ראש הממשלה, נשיא המדינה, חברי כנסת ואנשי דת גינו את המעשה

חצר כנסיית הלחם והדגים בטבחה. צילום: David Shankbone, wikipediaחצר כנסיית הלחם והדגים בטבחה. צילום: David Shankbone, wikipedia

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה את ראש השב"כ, יורם כהן, לקיים חקירה מואצת של הצתת כנסיית הלחם והדגים בטבחה, שבצפון הכנרת. "ההצתה המזעזעת היא התקפה על כולנו", אמר נתניהו. "חופש הפולחן בישראל הוא אחד מאבני היסוד של ערכינו והוא מוגן בחוק. נמצה את הדין עם האחראים למעשה הנפשע הזה. לשנאה וחוסר סובלנות אין מקום בחברה שלנו".

לפי אתר "מגפון", נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר כי ההצתה היא "הרס נוראי של אתר קדוש ומקום תפילה, ואיום על רקמת החיים במדינתנו. בישראל חיים אנשים מאמונות שונות שרוצים לחיות יחד בהרמוניה, כבוד וסובלנות. אנו מחויבים כמדינה וכחברה להגן על האתרים הקדושים לכל האמונות ולשמרם".

בשריפה שפרצה לפנות בוקר בכנסייה הלחם והדגים נפגעו שני בני אדם באורח קל משאיפת עשן – תיירת בת 19 ואחד מעובדי המקום, בן 79. השניים הועברו לטיפול במרכז הרפואי זיו בצפת. נזק כבד נגרם לחדר האירוח ולמחסן של הכנסייה. לפי ידיעה בוואלה, חדר התפילה ניזוק קלות מעשן. על קיר הכניסה לכנסייה נכתב: "והאלים כרות יכורתון". חמישה צוותי כיבוי שהגיעו למקום הצליחו להשתלט על האש.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "שריפת הכנסייה בכפר נחום היא התוצאה הטבעית של הסתה נמשכת של גורמים בכירים ברבנות נגד הנצרות ושל מאות מעשי אלימות נגד אתרים נוצריים ואנשי דת נוצרים שעוברים ללא כל תגובה משמעותית של הממשלה והמשטרה.

"מדינת ישראל עוברת לסדר היום על תופעה מתרחבת של יריקות על אנשי דת נוצרים, ריסוס גרפיטי ופגיעות במקומות קדושים לנצרות והתנכלות לתפילותיהם בחדר הסעודה האחרונה. לכן זו היתה רק שאלה של זמן מתי יבינו בריונים המתיימרים לפעול בשם היהדות

מנכ"ל חדו"ש: זו היתה רק שאלה של זמן מתי יבינו בריונים המתיימרים לפעול בשם היהדות שמותר לשרוף גם כנסיות

שמותר לשרוף גם את כנסיותיהם. ספק גדול אם ישראל עדיין יכולה לטעון שהיא מגינה ביעילות על חופש הדת ועל המקומות הקדושים לנצרות".

לדברי רגב, "אחריות ישירה מוטלת על רבנים בכירים שמסיתים נגד הנצרות ומגדירים אותה כ'עבודה זרה ואלילות שיש לשרש אותה'. הם לא יכולים לרחוץ את כפיהם במי הכנרת, כשהמציתים כותבים 'והאלילים כרות יכרתון' ברור שהם הפנימו מסר מתמשך של שנאת הדתות האחרות. לכן לא מספיק לגנות את האלימות, דרושה מהפכה ביחס הממסד הדתי והמנהיגים הדתיים לנצרות ולדתות האחרות, ודרושה מדיניות חקירה וענישה מחמירה, ואפס סובלנות לעבירות על רקע שנאה דתית".

דבריו של הרב רגב צוטטו באתר "חרדים 10", שהתייחס אליהם בביקורתיות. המשטרה עוד מחפשת את מבצעי ההצתה, נכתב באתר, אבל רגב, כבר יודע מי אשם.

מועצת המוסדות הדתיים בארץ הקודש, המייצגת את הרבנות הראשית לישראל, ראשי הכנסיות המקומיות בארץ הקודש ובתי הדין השרעיים, גינתה בחריפות את ההצתה ומסרה כי מאז דצמבר 2009 הוצתו וחוללו כ-43 כנסיות ומסגדים בישראל וביהודה ושומרון – אולם לא הוגשו כתבי אישום ואף אחד מהמציתים והמחללים לא הועמד לדין.

שרים וחברי כנסת רבים גינו את ההצתה. השר לביטחון הפנים וההסברה, גלעד ארדן, אמר: "זהו מעשה פחדני ושפל שמנוגד לערכים הכי בסיסיים של מדינת ישראל שמאמינה בדו קיום בין כל העדות והדתות".

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, אמרה: "מדינת ישראל מכבדת את חופש הפולחן של כל הדתות, ומסתייגת לחלוטין מכל פגיעה בו".

יו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, גינה בכל תוקף את "הוונדליזם הנפשע והאלים שהתרחש בכנסיית הלחם והדגים בטבחה, שהיא אחת הכנסיות החשובות ביותר לעולם הנוצרי".

לידיעה ב"מגפון"

לידיעה בוואלה

לידיעה ב"חרדים 10"איך תוכל לפעול?