עוד צעד לשבירת המונופול

ההשגחה הפרטית בכשרות מתרחבת לתל אביב

שלושה בתי עסק בתל אביב קיבלו תעודת השגחה פרטית, המעידה שהמזון המוגש בהם כשר ללא מעורבות של מערכת הכשרות הממלכתית

הלוגו של ארגון השגחה פרטיתהלוגו של ארגון השגחה פרטית

שלושה בתי עסק בתל אביב הצטיידו באחרונה בתעודות "השגחה פרטית". תעודות אלה מעידות שהמזון המוגש בהם כשר לפי כל כללי ההלכה, אבל מערכת הכשרות הממלכתית לא היתה מעורבת בהשגחת הכשרות. בתעודה לא מופיעה המלה "כשר" על הטיותיה, כדי לא לעבור על חוק איסור ההונאה בכשרות.

אילה פלק, מנהלת ארגון "השגחה פרטית — כשרות קהילתית", אמרה כי בחודשים האחרונים עלה מספר העסקים המחזיקים בתעודת "השגחה פרטית" מעשרה לעשרים. לראשונה מאז הוקם הארגון, לפני כשנתיים, החלו גם בתי עסק בתל אביב לפעול תחת השגחתו.

הארגון מעסיק משגיחת כשרות, שעברה את הבחינות של הרבנות הראשית. לדברי פלק, הארגון מתכוון להעסיק משגיחה נוספת בתל אביב.

ארגון השגחה פרטית מעסיק משגיחת כשרות, שעברה את הבחינות של הרבנות הראשית

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, קבע לאחרונה כי לתעודות שמנפיק ארגון השגחה פרטית יש תוקף. "הארץ" מציין כי חוות הדעת של וינשטיין ניתנה בתיק שבו שתי מסעדות ירושלמיות עתרו לבג"ץ כדי לאפשר להן להרחיב את השימוש בתעודה. וינשטיין לא אישר את הרחבת השימוש בתעודות "ההשגחה הפרטית", אולם אישר את נוסח התעודות הנוכחי שבו לא מוזכרת המלה "כשר".

ש"ס ויהדות התורה כבר הגישו שתי הצעות חוק לתיקון איסור ההונאה בכשרות, שנועדו לאסור את השימוש בתעודות האלטרנטיביות. הרבנות מתכוונת לאתגר את החוק בבג"ץ.

הליכוד התחייב בפני ש"ס לתקן את חוק איסור ההונאה בכשרות, כדי לסתום את כל הפרצות בו, כולל הפרצה המאפשרת את הנפקת התעודה האלטרנטיבית.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?