העלות האמיתית

חדו"ש: עלות תמיכת החרדים בתקציב – מעל מיליארד שקל

כדי לקבל את תמיכת המפלגות החרדיות בתקציב, הממשלה העניקה תוספות בסעיפים כמו תמיכה בחינוך תורני והחזרת קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים

שר האוצר, יובל שטייניץ, מהליכוד בשיחה עם יושר האוצר, יובל שטייניץ, ויו"ר ועדת הכספים, משה גפני מדגל התורה, 15.07.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

לפי בדיקה של חדו"ש – לחופש דת ושוויון – הממשלה הוסיפה למעלה ממיליארד שקל לסעיפים הקרובים ללבן של המפלגות החרדיות, כדי לזכות בתמיכתן בתקציב המדינה.

הכסף שהתווסף, כך נאמר בידיעה של רותם סלע ב-nrg, הוקצה בין השאר לעלייה בתמיכה בחינוך תורני, להפרשת קצבאות הילדים, לתמיכה בכוללים ולהחזרת קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים – סעיף שנכלל בתקציב הקודם ונפסל על ידי בג"ץ, והוגש שוב בגרסה שונה אך בעלות תקציבית זהה.

בין הסעיפים שגדלו וניתן לציינם כהישגים "חרדיים": עלייה של 182 מיליון שקל בתקציב החינוך התורני – שעלה מ-1.55 מיליארד שקל ל-1.734 מיליארד שקל, 11.8% יותר מהתקציב הקודם, וכן זינוק של 34% בתקציב הכוללים, שעלה ב-239 מיליון שקל, ל-940 מיליון שקל ב-2011. סעיף נוסף שמהווה הישג של המפלגות החרדיות, הינו התקציב לקצבאות הילדים, שהסתכם בחצי

שחר אילן: "זו ממשלה שמדברת על הוצאת אברכים לעבודה ועושה הכל כדי לחבל בכך. הממשלה הזאת משלמת מחירים לא סבירים לשותפותיה החרדיות"

מיליארד שקל, שיוקצו כאמור לכל משפחה בישראל, שלה ילדים מתחת לגיל 18.

לדברי שחר אילן, סמנכ"ל ההסברה של חדו"ש, "מדובר במיליארד שקל שמועברים להגברת העוני ולא להדברתו". אילן מוסיף: "למרות שדו"ח ועדת גבאי ציין כי הבטחת ההכנסה לאברכים היא מכשול בפני כניסה לעבודה – הוחזר סעיף זה לתקציב. זו ממשלה שמדברת על הוצאת אברכים לעבודה ועושה הכל כדי לחבל בכך. הממשלה הזאת משלמת מחירים לא סבירים לשותפותיה החרדיות".

ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה מצביע על התכנים המועברים במערכת החינוך החרדית כבעיה המשמעותית יותר. "הגידול המשמעותי והמדאיג ביותר הוא בתקציב החינוך. מצד אחד מערכת חינוך שכוחותיה הולכים ומדלדלים והכיתות בה הולכות ומצטופפות, ומהצד השני מערך החינוך הלא-ציוני פורח, מתחזק ומשגשג וזוכה לגידול תקציבי שהינו מעל ומעבר לגידול באוכלוסייה החרדית".

לידיעה המלאהאיך תוכל לפעול?