בעזרת הקב"ן

45% מבעלי הפטור הנפשי הם חרדים

בשנה האחרונה, כשליש ממקבלי הפטור משירות צבאי על רקע רפואי או נפשי היו חרדים

ההפגנה נגד חוק האברכים בכיכר  ציון 01.11.10. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90ההפגנה נגד חוק האברכים בכיכר ציון, 01.11.10. רבים מהצעירים החרדים מעדיפים לקבל פטור על רקע נפשי. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

לא מעט בחורי ישיבות מקבלים פטור מחובת השירות הצבאי במסגרת הסדר "תורתם אומנותם", אבל גם אלה שאינם נכללים בהסדר מוצאים דרך להשתחרר מהצבא.

כתבה שפורסמה ב"ידיעות אחרונות" מגלה כי בשנה האחרונה, כשליש ממקבלי הפטור משירות על רקע רפואי ונפשי היו חרדים. זהו נתח גדול יחסית מכלל מקבלי הפטור, בהתחשב בכך שהמגזר החרדי מהווה 14% מכלל האוכלוסייה.

רבים מהצעירים החרדים מעדיפים לקבל פטור על רקע נפשי, מכיוון שפרופיל 21 לא מחייב אותם לשבת וללמוד בישיבה. המשמעות היא שמספר החרדים שמשתמטים משירות גדול הרבה יותר ממה שהיה נהוג לחשוב עד כה.

צעירים חרדים מספרים כי הם אינם מתקשים להשיג את הפטור הנפשי המיוחל. "במשך שעה ישבתי מול הקב"ן ועשיתי את עצמי משוגע. רעדתי, גמגמתי קצת והזלתי ריר", מספר מ', בן 24. "אמנם בשלב זה עוד הייתי בחור ישיבה, אבל רציתי לשמור את האפשרות לעזוב את הישיבה בעתיד בלי להתגייס".

לפי הכתבה, התופעה מוכרת היטב באוכלוסייה החרדית ופעמים רבות משפחות מפעילות לחצים כבדים על צעירים שבחרו להתגייס. רובם נכנעים ללחץ ועוזבים את הצבא.

אמרתי שניסיתי להתאבד כשהייתי צעיר, אבל זה לא הספיק. אמרתי לקב"ן שאני שונא ערבים – והוא הוריד את הפרופיל ל-21

אחד מהם הוא כ', שלמד בישיבה חרדית במרכז הארץ. במרוצת השנים גברה בו התחושה כי הלימודים בישיבה אינם דרכו, והוא ביקש להתגייס. כשכוונותיו נודעו לבני משפחתו, הם עשו הכל כדי להניא אותו מגיוס.

"עד גיל 20 חתמתי תורתו אומנותו. אחר כך ביקשתי, ללא ידיעת המשפחה והישיבה, לבטל זאת וללכת לנח"ל החרדי", מספר כ', בסוף שנות העשרים לחייו. "שלחו לי צו גיוס הביתה, וכך נודע להורים שלי. עבורם זה היה כמו שואה שנייה. גם ראש הישיבה הפעיל עלי לחץ".

הלחץ שהופעל על כ' החזיר אותו ללשכת הגיוס – הפעם כדי לשוב במהרה לחיק האזרחות. שיטות הפעולה בדרך לקבלת הפטור המיותר היו מוכרות לו היטב. "זה משהו ידוע. אמרתי שניסיתי להתאבד כשהייתי צעיר, אבל זה לא היה מספיק. כשהקב"ן אמר שהוא לא ישחרר אותי, אמרתי לו שאני שונא ערבים – ובמקום הוא הוריד לי את הפרופיל ל-21. אחר כך ועדה אישרה זאת, והייתי בחוץ".

לכתבה ב-ynet | לידיעה שפורסמה ב"גלובס" בעקבות הגילויים ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?