שיא השתמטות

שיא חדש – 62,500 תלמידי ישיבות בהסדר דחיית שירות

שיא גם בגידול במספר המשתמטים, קרוב ל-5,000 בשנה האחרונה

ישיבת ברכת מרדכי בביתר עילית 24.08.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90ישיבת ברכת מרדכי בביתר עילית. גידול שיא במספר מקבלי דחיית שירות. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מספר תלמידי הישיבות המשתמטים משירות צבאי באמצעות הסדר דחיית שירות הגיע ב-2010 לשיא של כל הזמנים – 62,500. זאת, לעומת 57,800 בלבד ב-2009 ו-45,500 בלבד ב-2005.

ב-2010 גם נרשם גידול שיא בשנה אחת, של קרוב ל-5,000 מקבלי דחיית שירות חדשים. זאת, לעומת ממוצע של 3,400 בלבד בחמש השנים האחרונות.

כך עולה מנתוני דו"ח ועדת גבאי, שהוגש בשבוע שעבר לממשלה, וממקורות נוספים. את הנתונים ריכזה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, לקראת הדיון הבוקר בוועדה לביקורת המדינה בנושא השירות האזרחי ולקראת הדיון הצפוי בממשלה בשבוע הבא על הרפורמה של הענקת פטור גורף משירות צבאי לכל אברך מגיל 22 ומעלה.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "לאור הנתונים הקשים קשה להבין איך יכולה ממשלת ישראל לדון במתן פטור גורף לאברכים ולהפוך את האפליה בין דם לדם למדיניות רשמית של ישראל". רגב הזכיר כי "הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, מתריע על מצוקת כוח האדם של הצבא וקורא לגייס את בחורי הישיבות. אבל במקום להגביר באמת את המאמץ לגיוס חרדים, הממשלה

מנכ"ל חדו"ש: משמעות ה"רפורמה" של ועדת גבאי היא פטור גורף לתלמידי ישיבות. אם תאושר – זאת תהיה מכירה של עתיד הצבא והמדינה

מוותר עליו כליל. זאת ממשלה שמבצעת מכירת חיסול של עתיד המדינה והצבא למפלגות החרדיות".

רגב קרא לשותפיו של בנימין נתניהו לקואליציה "להתעשת ולבלום את ביזיון המשך ההשתמטות מגיוס ומשוויון בנשיאה בנטל".

רק 11% מן הגברים החרדים בני 29-20 שירתו בצבא, למרות שני המסלולים החדשים בצה"ל – גדוד נצח יהודה ושח"ר. בקרב הגברים היהודים הלא חרדים בגילאים אלה שירתו בצבא כ-90%. הנתון הקשה הזה מצוטט בדו"ח גבאי ממחקר של אסף מלחי ממשרד התמ"ת.

יש גם בשורות חיוביות. כ-900 חרדים התגייסו ב-2010, אבל מספר זה מהווה פחות מ-20% מהגידול במספר מקבלי הדחייה. כ-2,300 חרדים התגייסו בשלוש השנים האחרונות, בייחוד למסלול שח"ר (שילוב חרדים), המיועד בעיקר לבני 22 ומעלה, ולגדוד נצח יהודה, שאליו מתגייסים צעירים יותר. כך עולה מדבריו של ראש חטיבת תכנון כח אדם בצה"ל, תא"ל אמיר רוגובסקי בכנס שדרות לפני כמה שבועות.

בחדו"ש מציינים שצפוי כי תוכנית הממשלה תפגע קשות במוטיבציה לגיוס למסלולי שח"ר, משום שתעניק פטור גורף משירות צבאי למתגייסים בגילאים אלה.

ראו דיווח באתר ישראל Nowאיך תוכל לפעול?