מתחיל שינוי

כאלפיים תלמידי ישיבות עשו ב-2009 שירות צבאי או אזרחי

כך עולה ממסמך שהגישה חדו"ש לצוות הפיקוח של הכנסת על חוק טל, שבראשו עומד ח"כ יוחנן פלסנר

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים. כאלף מתגייסים בשנה. 14.07.04. צילום פלאש 90

לקריאת המסמך המלא

כאלפיים בחורי ישיבות ואברכים שירתו ב-2009 בצבא או בשירות האזרחי. הם מתחלקים פחות או יותר שווה בשווה בין שתי המסגרות. מספר זה גדול פי חמישה ויותר ממספר החרדים שהתגייסו לצבא עד לפני שנתיים, שהיה כ-300 עד 400 בשנה.

כך עולה ממסמך שהגיש סמנכ"ל המחקר של עמותת חדו"ש לחופש דת ומצפון, שחר אילן, ליו"ר צוות הפיקוח על חוק טל של הכנסת, ח"כ יוחנן פלסנר.

על פי הנתונים שריכז אילן: 1,070 בחורי ישיבות ואברכים עשו ב-2009 שירות אזרחי ו-700 אברכים התגייסו למסלולי שח"ר בצבא (שירות חרדים). כ-300 איש מתגייסים מדי שנה לנח"ל החרדי, ועוד 50 מתגייסים כמורים חיילים.

אילן מציין כי "המצב שבו כאלף בחורי ישיבות לשעבר עושים שירות צבאי היה בלתי נתפס עד לפני עשור". המסמך מעלה את האפשרות שמדובר בשבירת הטאבו על שירות צבאי או אזרחי בציבור החרדי. עם זאת, אילן מציין שורה של הסתייגויות:

הרב רגב: הנתונים מוכחים שהחרדים יכולים לשרת כמו כולם. יש להשקיע בהכשרה מקצועית לחרדים במקום בישיבות

מדובר ב-3.5% בלבד ממספר תלמידי הישיבות שבהסדר (55 אלף). המספר גם רחוק מלהדביק את הגידול העצום הצפוי בשנים הקרובות במספר בחורי הישיבות, המקבלים פטור משירות צבאי. ב-2019 צפוי ש-13 אלף בחורי ישיבות יצטרפו למעגל מקבלי הפטור (לעומת 5,500 שהצטרפו ב-2009).

כן הוא מתריע על שכ-80% ממבצעי השירות האזרחי עושים זאת בעמותות רווחה חרדיות. מצב זה הופך את שירותם לסוג של הקצבה לעמותות.

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, בירך על ההתפתחות ואמר שהיא מוכיחה שאברכים ובחורי ישיבות בהחלט יכולים לעשות שירות צבאי כמו כולם. לדבריו, ההתפתחות מעודדת אבל המספרים עדיין נמוכים מאוד.

רגב אמר: "הלקחים העיקריים שיש לה להפיק הם שיש לצמצם את ההקצבות לישיבות ובמקום זה להשקיע בהכשרה מקצועית לחרדים וביצירת מקומות עבודה". הנתונים, לדבריו, גם מוכיחים עד כמה חשוב להנהיג במוסדות החרדיים לימודים כלליים, כמו מתמטיקה ואנגלית, שיאפשרו לבוגריהם להשתלב במקומות עבודה איכותיים.

לדיווח ב-Ynet / לדיווח ב-NRGאיך תוכל לפעול?