בחזרה למלחמות הקברים

ההסכם הקואליציוני מאפשר עצירת חפירות בגלל גילוי קברים

סמנכ"ל חדו"ש: "הסעיף המאפשר זאת מבטיח שיהיו מלחמות. בכל מקום שבו יתגלו קברים יהיה משבר קואליציוני"

חרדים מפגינים נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה ומתעמתים עם המשטרה 25.05.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90חרדים מתעמתים עם המשטרה בהפגנה נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה ביפו, מאי 2010 (צילום אילוסטרציה). צילום: גילי יערי, פלאש 90

סעיף 41 להסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה קובע כי אם בחפירות ארכיאולוגיות יתגלו קברים או עצמות אדם, אפשר יהיה לעכב את המשך החפירות או את פרויקט הבנייה שבשטחו יתגלו הקברים.

הסעיף זהה לסעיף דומה שנכלל בהסכמים קואליציוניים שנערכו בעבר עם מפלגות חרדיות. לפי "הארץ", ההסכמים בעבר דרשו מציאת פתרונות הנדסיים מורכבים במקרה של גילוי קברים. הדוגמה המובהקת לעיכוב פרויקט בנייה בגלל מציאת קברים היה ב-2009. הממשלה החליטה אז להעתיק ממקומו את בניין חדר המיון החדש שנבנה בבית החולים ברזילי באשקלון, לאחר שבאתר הבנייה נמצאו קברים. הנקברים, לפי ממצאי החפירות, היו פגאנים ולא יהודים. עלויות ההעתקה של חדר המיון הסתכמו בעשרות מיליוני שקלים. הממשלה חזרה בה מההחלטה בעקבות לחץ ציבורי ותקשורתי כבד.

ב-2009 החליטה הממשלה להעתיק ממקומו את חדר המיון שנבנה בבית החולים ברזילי באשקלון, לאחר שבאתר נמצאו קברים

מקרים אחרים היו עיכוב בהשלמת קטע 17 בכביש חוצה ישראל וצמצום כביש בגין בירושלים בנתיב אחד בשל מערת קבורה שנחסמה בסלע ענק שנותר באמצע הכביש.

"היתה מציאות שעיכבה פרויקטים וגרמה לבזבוזים קשים", אמר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן. "המצב הזה השתנה בשנתיים האחרונות, שבהן יהדות התורה לא היתה בקואליציה, ועכשיו אנחנו שבים לזה. המדינה עומדת לפני פרויקטים גדולים, של חפירת הרכבת הקלה בתל אביב והכניסה החדשה לירושלים. הסעיף הזה מבטיח שיהיו מלחמות. בכל מקום שבו יתגלו קברים יהיה משבר קואליציוני".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?