לא ממהרים להיפרד

ארגון צהר מכחיש טענה שהוא מקדם בי"ד עצמאי לגיור

אתר "כיפה" טען כי בעקבות ההסכמים הקואליציוניים פועל ארגון הרבנים להקמת בית דין לגיור שיפעל ללא אישור הרבנות הראשית

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

אתר "כיפה" פרסם בשבוע שעבר ידיעה, שלפיה בכירים בארגון רבני צהר מקדמים הקמת בית דין עצמאי לגיור. לפי הידיעה באתר, המיזם עמד על הפרק עוד לפני הבחירות. אבל בהסכם הקואליציוני בין הליכוד ויהדות התורה נקבע שבשנים הקרובות לא ייפתחו הרכבי גיור חדשים.

ארגון צהר הכחיש את הידיעה ומסר בתגובה: הדברים הינם שקר וכזב.

לפי הידיעה באתר "כיפה", בעקבות ההסכם הקואליציוני פתח צהר במגעים אינטנסיביים להקמת בית דין עצמאי לגיור, שיפעל ללא אישור של הרבנות הראשית לגיורים. "יש עלינו לחצים כבדים להקים בית דין כזה, אך כרגע עוד לא קיבלנו החלטה בפועל", אמר בכיר בצהר. “ברגע שהיה ברור שיהדות התורה הכניסה את הסעיף שיקבור את חוק הגיור התחלנו בעבודה לקראת הקמה של בית דין כזה, אך הפרטים עדיין לא סגורים. יש גורמים שונים שמקדמים

מצהר נמסר: הדברים הינם שקר וכזב

את הנושא והיתה פנייה למספר רבנים בכירים בעניין".

עורכי האתר כתבו כי כנראה זאת הפעם הראשונה שרבני צהר מדברים בגלוי על התנתקות פיזית מהרבנות הראשית. בעבר פעל הארגון כדי להכניס שינויים לרבנות הראשית ולא כדי להציב לה אלטרנטיבה. רבני צהר, לדוגמה, פעלו לפתיחת אזורי הרישום במועצות האזוריות, ופתחו לשכות רישום לנישואים במקביל לרבנות ולא במקומה.

לפני כחודש אמר יו"ר צהר, הרב דוד סתיו, בראיון ל"כיפה": "סוגית הגיור היא לא קפריזה אישית של רב כזה או אחר. מדובר באחת הסוגיות המרכזיות שעליהן דיברו הרבנים הראשיים לדורותיהם – הרב שלמה גורן, הרב עובדיה יוסף, הרב עוזיאל ועוד ועוד. זו אחת הסוגיות המהותיות ביותר בעידן קיבוץ הגלויות. אם החוק לא יתקיים בפועל, נמצא דרכים אחרות".

לידיעה באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?