השוואת תנאים

הנחות ליהדות התורה וש"ס בהקצאת קרקעות לחינוך

סמנכ"ל חדו"ש: ש"ס דורשת שמוסדותיה הפרטיים, המתחרים בחינוך של המדינה, יקבלו מבנים וקרקעות כאילו הם מוסד ממלכתי. מדובר במהלך בלתי־חוקי בעליל

ילדים בתלמוד תורה בביתר עילית בתחילת שנת הלימודים תשעג 19.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgילדים בתלמוד תורה בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

משרד הפנים יבחן את האפשרות להקצות באופן אוטומטי שטחים לרשתות החינוך הפרטיות של ש"ס ויהדות התורה, מעיין החינוך התורני והחינוך העצמאי. לפי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לש"ס, ההקצאה תיעשה באופן מזורז, ללא פרסום מראש או דיון בהתנגדויות מהציבור. ההסכם קבע כי ייבחן הליך שישווה את הקצאת המבנים והקרקעות של רשתות החינוך החרדיות הפרטיות לזה שנהוג בחינוך הממלכתי. באופן זה ייהנו הרשתות מגישה חופשית למקרקעין.

"TheMarker" מציין כי גנים ובתי ספר ממלכתיים, השייכים למדינה ולרשויות המקומיות, מקבלים קרקעות באופן אוטומטי וללא פרסום מראש ואפשרות להתנגד. ככל הנראה, ש"ס והליכוד מעוניינות להשוות את תנאי חלוקת הקרקעות והמבנים של מוסדות חינוך השייכים למפלגות החרדיות לאלה של הגנים ובתי הספר הממלכתיים.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, אמר: "מכירת החיסול של תקציב המדינה ועתידה, שערך הליכוד לש"ס וליהדות התורה, היתה כל כך עמוקה ויסודית – שנראה כי ש"ס פשוט לא ידעה מה עוד לבקש. כפתרון היא דורשת שמוסדותיה הפרטיים והפורשים, המתחרים בחינוך של המדינה, יקבלו מבנים וקרקעות כאילו הם מוסד ממלכתי. סביר להניח שגם בש"ס יודעים שמדובר במהלך

הוסכם כי הקצאת הקרקעות למוסדות החינוך הפרטיים תיעשה באופן מזורז, ללא פרסום מראש או דיון בהתנגדויות מהציבור

בלתי־חוקי בעליל. בתי המשפט כבר פסקו שלא רק שחוק יסודות התקציב אינו מתיר להקצות להם קרקעות ומבנים כמו למוסד ממלכתי – אפילו החוקיות של מתן התקציב השווה גבולית מאוד".

אילן ציין, עם זאת: "הבעיה היא שיש כל כך הרבה סעיפים לא חוקיים בהסכמי הביזה של ש"ס ויהדות התורה, שלא ברור מי יספיק להגיש עתירות לבג"ץ נגד כולם. לא נותר אלא לקוות שהממשלה הנוראה הזאת תוציא ימיה ותושלך לפח האשפה של ההיסטוריה לפני שתספיק לבצע את רוב סעיפי הפיגולים שלהם הסכימה".

בהסכם הקואליציוני הוחלט שמשרד הפנים יבחן את העניין, למרות פסק דין מ-2005 שאסר על הרשויות המקומיות להקצות למוסדות חינוך פרטיים קרקעות כאילו מדובר בבתי ספר השייכים למדינה. היועץ המשפטי לממשלה באותה תקופה, מני מזוז, התנגד לכך. ב-2005 עתרו דיירי בניין בפתח תקוה נגד מעיין החינוך התורני ועיריית פתח תקוה, שהקצתה מבנה ציבור לעמותה בניגוד לנוהל. השופט עוזי פוגלמן קבע כי ההקצאה היתה פגומה – והיא בוטלה.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?