חילוניות מדי

הבנות מנהלות אורח חיים חילוני, האב פטור ממזונות

האב טען כי אשתו לשעבר הפרה את הסכם הגירושים, מכיוון שבנותיהם "אימצו אורח חיים זהה לשלה". בית הדין הרבני ביטל את חיוב המזונות לבנות

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בית הדין הרבני בירושלים החליט כי אב אינו חייב לשלם מזונות לשתי בנותיו, בנות 12 ו-17, מפני שהן מנהלות אורח חיים חילוני – בדומה לאמן. בתביעה שהגיש לבית הדין טען האב שאשתו לשעבר "בחרה להפר את הסכם הגירושין ולחנך ולגדל את הבנות באורח חיים זהה לשלה". האב טען גם, שהסכם הגירושים שנחתם ב-2010 כלל סעיף שלפיו "הצדדים הסכימו שהילדים יחונכו וינהלו חיים על פי ההלכות של יהודים אורתודוקסים".

האב חזר בתשובה וכיום הוא מנהל אורח חיים חרדי. לטענתו, גרושתו הפרה את ההסכם מכיוון שהבנות "אימצו את אורח החיים החילוני" שלה. בית הדין הרבני אישר את בקשתו לפטור אותו מתשלום דמי מזונות לבנות.

להורים יש גם שלושה בנים, שמתגוררים עם האב. בית הדין מנע מהאם להיפגש עם שניים מבניה, שהם קטינים, משום שהיא חילונית.

לפני שהאב הגיש את התביעה פנתה האם להוצאה לפועל, בטענה שהוא אינו עומד בתשלומי המזונות. האב פנה בתגובה לבית

עו"ד סוזן וייס: יש צורך חיוני לרסן את כוחו של בית הדין הרבני ואת שליטתו בחייהם של כל אזרחי ישראל

הדין כדי לקבל צו לעיכוב ביצוע ההליכים. בית הדין עיכב את תשלום המזונות, אף על פי שהדיינים לא שמעו את גרסת האם.

עורכת דינה של האם, ניצן כספי שילוני, הגישה בשמה ערעור על ההחלטה לבית הדין הגדול. האם גם מנהלת הליך בבג"ץ, כדי לקבוע הסדרי ראייה עם שני בניה הקטינים.

עורכת הדין סוזן וייס ממרכז צדק לנשים, שגם היא מייצגת את האם, אמרה לוואלה שבית הדין הרבני משתמש בכוח שהמחוקק נתן לו כדי להעניש את האשה ואת בנותיה על אורח חייהן. "בתחילה מנע בית הדין הרבני מהאשה הסדרי ראייה עם הבנים שגרים עם האב, וכעת הוא שולל מקטינות את מזונותיהן הבסיסיים ביותר. כל זאת, בלי ששמע את עמדתה של האשה. המסקנה היא שיש צורך חיוני לרסן את כוחו של בית הדין הרבני ואת שליטתו בחייהם של כל אזרחי ישראל", אמרה וייס.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?