הקריטריון: "מה שבא לנו"

חדו"ש: במקום לעצור את הסחטנות של ש"ס ויהדות התורה, הבית היהודי הצטרפה לחגיגה

ההסכם הקואליציוני קובע כי למפלגה הדתית-הציונית יוקצו 160 מיליון שקל בשנה. כל ח"כ מהבית היהודי יוכל להשתמש ב-20 מיליון שקל בשנה ליעדים שימצא לנכון

ישיבת סיעת הבית היהודי. מימין נפתלי בנט אילת שקד. 18/02/2013 צילום מרים אלסטר פלאש 90ישיבה של סיעת הבית היהודי. מימין, נפתלי בנט ואילת שקד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תקציב משרד החינוך, שיו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, יעמוד בראשו, יישאר בגודלו הנוכחי. מלבד זה יוקצו לו 630 מיליון שקל נוספים לשנת 2015. אופן השימוש בתוספות התקציביות ייקבע על ידי בנט. כך נקבע בהסכם הקואליציוני בין הבית היהודי לליכוד.

160 מיליון שקלים בשנה יחולקו ככספים קואליציוניים לחברי הכנסת של הבית היהודי, לטובת קידום מיזמים בתחומי החינוך, הרווחה, ההתיישבות, התרבות, הדתות ועוד. לפי ידיעה בוואלה, כל אחד מהח"כים יוכל להשתמש ב-20 מיליון שקלים בשנה ליעדים שימצא לנכון.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, אמר: "במקום שהבית היהודי תגלה אחריות לאומית ותדרוש לעצור את הסחטנות של המפלגות החרדיות, היא החליטה לחטוף גם כן. היא דרשה וקיבלה תקציבים סקטוריאליים כאילו היא ש"ס או יהדות התורה, כולל הסעיף המושחת שמקנה לכל ח"כ 20 מיליון שקל לחלוקה לפי הקריטריון של 'מה שבא לנו'. כמו שקשה להבין איך המפלגה הדתית הציונית הסכימה לחיסול השוויון בנטל, קשה גם להבין איך הצטרפה לחגיגת ההקצבות לישיבות לא ציוניות, כשהדרישה היחידה שלה היא שהישיבות הדתיות-הלאומיות יקבלו את הנתח שלהן".

16 מיליון שקל יוקצו בארבע השנים הקרובות למיגון מכוניות פרטיות של תושבי הגדה המערבית

אילן ציין ש"ההסכם מבטיח את המשך המימון השערורייתי של גרעינים תורניים שאמורים לסייע לפריפריה, אבל התברר שהם פועלים גם באזורי יוקרה מובהקים ואחת ממטרותיהם העיקריות היא החזרה בתשובה מיסיונרית. לדרישות התקציביות לחינוך החרדי נוספו עכשיו דרישות תקציביות לחינוך הממלכתי-הדתי. זה מעלה את השאלה מי ידאג לחינוך הממלכתי, שהוא היחיד שאף אחד לא דורש בשבילו תקציבים ייחודיים".

בהסכם נקבע גם, שהתקצוב לתלמיד בישיבות של המגזר הדתי-הלאומי יהיה כ-14 אלף שקל בשנה. סעיף נוסף קובע כי ראש הממשלה יקים, בתיאום עם שר החינוך ושר האוצר, ועדה שתבחן את הסדרת תקציבי החינוך הממלכתי-הדתי בבסיס התקציב. סוכם כי בשש השנים הקרובות יוקצו 50 מיליון שקל בשנה למיגון תחבורה ציבורית והסעת תלמידים ביהודה ושומרון. 16 מיליון שקל נוספים יוקצו בארבע השנים הקרובות למיגון מכוניות פרטיות של תושבי הגדה המערבית.

תקציב החטיבה להתיישבות – שתעבור לאחריות משרד החקלאות שבראשו יעמוד אורי אריאל – יגדל ב-50 מיליון שקלים השנה ובשנת 2016. כן נקבע כי בתקציב משרד התפוצות, שגם בו תחזיק המפלגה, יוקצו תשעה מיליון שקל לתגבור מערך בירור היהדות של עולים שבאו לישראל מכוח חוק השבות, שיהדותם על פי ההלכה אינה ברורה.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?