עידוד לרמאים

ההסכם עם יהדות התורה: לא ייעצרו ההקצבות לישיבות שיבצעו דיווח פיקטיבי

סעיף בהסכם קובע שגם אם יתברר שישיבות מסרו דיווחים פיקטיביים, תסתפק הממשלה בניכוי סכום החוב שנוצר מההקצבה. מנכ"ל חדו"ש: "ההסכם מעודד ישיבות לגנוב מהמדינה"

צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה חברי הכנסת משה גפני יעקב ליצמן ומאיר פרוש בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת 26.03.2015. צילום: יונתן סינדל פלאש 90צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה, חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן ומאיר פרוש, בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

סעיף בהסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה מבטיח שאם ישיבות ייתפסו גונבות מהמדינה, משרד החינוך לא יעצור כליל את ההקצבות שניתנות להן, כפי שהיה נהוג עד עכשיו, אלא לכל היותר ינכה את סכום החוב שנוצר. הסעיף מצטרף לדו"ח מבקר המדינה שפורסם אתמול, שממנו עולה כי מערכת הביקורות נגד דיווחים פיקטיביים בישיבות קורסת.

הביקורות בישיבות גדולות, שבהן מעל 200 תלמידים, חדלו למעשה לחלוטין מ-2011. הפיקוח הופסק אף על פי שרוב פרשיות השחיתות החמורות היו בישיבות גדולות. מדובר ב-155 ישיבות שבהן לומדים 57% מכלל תלמידי הישיבות. משרד האוצר היה אמור לבצע 1,150 ביקורות בישיבות, אבל בפועל בוצעה כחמישית ממספר זה – 236 ביקורות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"ההסכם הקואליציוני של יהדות התורה, המעודד ישיבות לגנוב מהמדינה, מעיד על אובדן כל בושה. הנזק שגורמות ישיבות שגונבות לדימוי של הציבור החרדי כל כך גדול, שניתן היה לצפות שיהדות התורה תעודד את המדינה להעניש את האשמים בחומרה רבה ככל האפשר. במקום זה היא דורשת סעיף בהסכם הקואליציוני שיבטיח לישיבות שאין למעשה כל סיכון לדווח על תלמידים שלא היו ולא נבראו ולהוציא מהמדינה סכומי עתק בדיווחים כוזבים. במקרה הכי גרוע ידרשו מהן את הכסף בחזרה. אבל כפי שעולה מדו"ח מבקר המדינה, ממילא לא נערכות כמעט ביקורות, כך שהסיכון שיתפסו אותן כמעט לא קיים".

הרב רגב: ההסכם הקואליציוני מעודד אברכים לקנות דירות על חשבון זכאים חילונים, מסורתיים ודתיים

לדברי רגב, "לא רק שההסכם הקואליציוני מעודד ראשי ישיבות ומנהלי ישיבות לרמות את המדינה ולהוציא ממנה כסף במרמה, הוא גם מעודד אברכים לקנות דירות על חשבון זכאים חילונים, מסורתיים ודתיים והופך אותם לזכאים סוג ב'. הסעיף הזה הוא עוד הוכחה שהליכוד ביצע מכירת חיסול כללית של תקציב המדינה וערכיה, ובעצם נתן ליהדות התורה הכל ובלבד שתבטיח את שלטונו של בנימין נתניהו".

לפי דיווח ב"TheMarker", ההסכם הקואליציוני יעניק לאברכים חרדים זכאי דיור עדיפות ברכישת דירות בערים חילוניות על פני זכאים חילונים. הקריטריונים הישנים לזכאות בדיור העניקו עדיפות ברורה לאברכים חרדים. הם העניקו ניקוד משמעותי על ותק בנישואין, בלי להתחשב בכך שחרדים מתחתנים בגיל צעיר מאוד. לעומת זאת, הם לא התחשבו במיצוי כושר ההשתכרות. כלומר, לא דרשו שהזוג יעבוד או ינסה לעבוד.

ב-2012 פרצה סערה כשהתברר שזכאים חרדים קונים דירות בזול בעיר החילונית מודיעין, מוכרים אותן ברווח גדול ואז רוכשים דירות יקרות יותר בעיר החרדית מודיעין עילית. הקריטריונים שהנהיג משרד הבינוי והשיכון בימי הממשלה הקודמת ביטלו לגמרי את קריטריון הוותק בנישואין. בערים חילוניות הותנה הסיוע במיצוי כושר ההשתכרות ואילו בערים חרדיות הוא העניק ניקוד עודף (כלומר, עדיפות לחרדים עובדים). עכשיו קובע ההסכם הקואליציוני שהקריטריונים הישנים יחזרו ואברכים שאינם עובדים יוכלו לשוב ולרכוש את הדירות לזכאים בערים החילוניות ולהשתמש בהן להשקעה.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?