השגחה אלטרנטיבית

המדינה: אין לקנוס עסקים עם כשרות שאינה של הרבנות

בהודעה שנמסרה לבג"ץ נכתב שאפשר להציג תעודה המציינת כי בית העסק נמצא תחת השגחה, שלא תכלול את המלה "כשר"

פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים ברובע היהודי בירושלים. 28.03.2011. צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן ברובע היהודי בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90

המדינה הודיעה השבוע לבג"ץ כי אין לקנוס בעלי עסקים שמציגים תעודת השגחה אלטרנטיבית לזו של הרבנות, כל עוד בתעודה לא נעשה שימוש במלה "כשר". הודעת המדינה נמסרה ביום ראשון, בעקבות עתירה בנושא.

ההודעה היא הישג לקבוצת בעלי מסעדות ועסקים בירושלים, ולאחרונה גם בתל אביב, שמנהלת מאבק ממושך נגד המונופול של הרבנות בתחום הכשרות. בעקבות ההודעה קראה המדינה לעותרים לסגת מעתירתם, אבל לפי "הארץ" נראה כי הם מסרבים לחזור בהם. בג"ץ אמור לדון בעתירה בעוד כשבוע.

לפני שנתיים וחצי הכריזה הרבנות על מדיניות אכיפה מחמירה, שבמסגרתה הטילה קנסות על חלק מבעלי העסקים שהציגו את התעודה האלטרנטיבית. בהודעה שנמסרה לבג"ץ השבוע, שעליה חתומה עורכת הדין נטע אורן מפרקליטות המדינה, נכתב: "לא יוגשו, במצב החקיקתי הקיים, הודעות תשלום קנס או כתבי אישום נגד בעלי בתי אוכל שיציגו מסמך בו יצוין כי המקום מפוקח או מושגח

מנכ"ל הרבנות מחה על הודעת הפרקליטות, שלדבריו פוגעת בסמכויות הרבנות הראשית

על ידי גורם פלוני, בכפוף לכך שיובהר בצורה מפורשת, ברורה ובולטת, באופן שאינו עלול להטעות את האדם הסביר, כי מסמך זה אינו מהווה תעודת הכשר מטעם הרבנות הראשית לישראל".

ברבנות הראשית החליטו לקיים ישיבת חירום בעקבות הודעת המדינה. מנכ"ל הרבנות, אלחנן גלט, מחה על הודעת הפרקליטות. לדבריו, היא פוגעת בסמכויות הרבנות הראשית ופוגעת גם "בכשרות של בתי העסק וברוב רובו של הציבור הישראלי שדורש כשרות".

בתי העסק שבמחלוקת, שבעבר היו בפיקוח הרבנות, נמצאים בפיקוח הארגון האורתודוקסי "השגחה פרטית". בעלי מסעדת "טופולינו" ומסעדת "קרוסלה", שפקחים מטעם הרבנות הראשית הגישו להם דו"חות, עתרו לבג"ץ. הם דורשים לאפשר להם להציג את מסעדותיהם ככשרות תוך שימוש במלה "כשר", שנאסר גם בהודעת המדינה מהשבוע. העסקים מיוצגים בידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?