תמיכת שיא

עלייה בתמיכה בחופש הדת

מדד הדת והמדינה 2014 מגלה: עלייה בתמיכה בנישואין אזרחיים, בתחבורה ציבורית בשבת ובמסחר בשבת

גלוית מחאה נגד שר התחבורה ישראל כץ, שמונע לתחבורה ציבורית בשבתגלוית מחאה נגד שר התחבורה ישראל כץ, שמונע לתחבורה ציבורית בשבת

לקוראי מדד הדת והמדינה שלום,

חדו"ש שמחה להביא בפניכם את דו"ח מדד הדת והמדינה 2014, אשר מגלה עלייה משמעותית בתמיכת הציבור בעקרונות חופש הדת והשוויון. הדבר בא לביטוי בשורת נושאים, דוגמת נישואין, גיור, תחבורה ציבורית בשבת ועוד. כמה מצער שדווקא הגידול בתמיכה בחופש הדת ממחיש עוד יותר את הפער הבלתי נסבל בין התמיכה הנחרצת של הציבור לבין מדיניות ממשלות ישראל לדורותיהן, לרבות הממשלה הנוכחית.

לדו"ח המלא של מדד הדת והמדינה 2014

הלחץ הציבורי הביא להקמת ממשלה ללא המפלגות החרדיות. יש עתיד, אשר נשאה בבחירות את דגל חופש הדת והשוויון בנטל, היא חברה מרכזית בממשלה זו. אין פלא איפוא, ש-78% מהציבור אינם מרוצים מתפקוד הממשלה בנושאי דת ומדינה. 74% מהציבור אינם מרוצים גם מתפקודם של שר האוצר, יאיר לפיד, ומפלגתו יש עתיד בנושאים אלה, לרבות 50% ממצביעי יש עתיד עצמם.

אנו גאים לפרסם את דו"ח מספר 6 של מדד הדת והמדינה ולציין מלאת חמש שנים לפרויקט ייחודי זה ולקיומה של עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון. המדד הוא מחקר דעת הקהל השנתי השיטתי והמקיף ביותר בישראל בנושאי הדת והמדינה. חדו"ש עורכת אותו באמצעות מכון רפי סמית. בארבע השנים האחרונות מתפרסם המדד בשיתוף עם אתר ynet. לצד פרסום הממצאים בכלי התקשורת, משתמשים בו מקבלי החלטות, מעצבי דעת קהל ופרשנים בישראל ובתפוצות. אין דומה לו במעקב וניתוח של הלכי הרוח בציבור בתחומי חופש הדת והשוויון בנטל.

התמיכה בנושאי חופש הדת הגיעה השנה לשיא של כל המדדים: 66% מהציבור היהודי תומכים בהכרה בנישואין אזרחיים ודתיים לא-אורתודוקסים, 64% בעד הכרה בכל סוגי הגיור. 70% מהציבור היהודי בעד הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. אבל אם קיווה הציבור שממשלה ללא חרדים תביא למהפכה אזרחית בנושאי חופש הדת, הוא התבדה. השינויים שחלו בתחומים אלה בפועל מזעריים.

תחום נוסף שבו מתקשה הממשלה לבצע מהפכה הוא הענקת הטבות והנחות למי שנושאים בנטל וכאלה הממצים את כושר ההשתכרות שלהם. 83% מהציבור היהודי סבורים שיש להעניק עדיפות בקבלת הטבות והנחות למי שעובד או מנסה לעבוד. אחוז זהה, 83%, תומכים בהענקת הטבות והנחות למי ששירת בשירות צבאי או לאומי. חלק ניכר משאלות מדד 2014 הוקדשו למבצע צוק איתן ולחוק הגיוס. מתברר שהציבור הרבה יותר רציונלי ממה שפוליטיקאים מייחסים לו: 76% מהציבור הלא חרדי (שלושה מכל ארבעה) ו-65% מתושבי הדרום (כשני שלישים) מתנגדים לטיעון של דוברים חרדים כי לימוד התורה והתפילות הם ששומרים באמת על ביטחון החיילים – טענה שהועלתה כדי להצדיק את השתמטות תלמידי הישיבות משירות צבאי. 84% מהציבור היהודי ו-89% מהציבור הלא חרדי אינם מאמינים להסברים שהשמיעו רבנים, כי אירועים ביטחוניים ואסונות טבע בישראל נגרמים בשל חטאים דתיים שונים.

64% מהציבור בעד הכרה בכל סוגי הגיור. 70% תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת

למרבה הצער, חופש הדת והשוויון בנטל נופלים קורבן שוב ושוב לתחושה של מפלגות ופוליטיקאים שמותר להם להתעלם מרצונו של הציבור ומהבטחותיהם לבוחר. אסור שזה יימשך. ספק אם היתה הזדמנות טובה יותר בעשורים האחרונים לביצוע המהפכה האזרחית שהציבור כל כך מייחל לה. ספק אם היתה הזדמנות טובה יותר ליישם, באיחור של יותר מ-60 שנה, את הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון. אסור להחמיץ את ההזדמנות הזו. הגיע הזמן לשלב סוף סוף את ישראל במשפחת האומות הדמוקרטיות, שבהן חופש נישואין, חופש דת ושוויון הם מושגים מובנים מאליהם.

הרב אורי רגב, עו"ד

מנכ"ל חדו"ש

 

תקציר מנהלים

נגד חופש דת. 60% מהמשיבים החרדים מתנגדים לקיום חופש דת ומצפון בישראל, יותר מפי 2.5 מאשר במדד הקודם (23%). בקרב כלל הציבור היהודי שיעור התומכים בקיום חופש דת ושוויון ומצפון שומר על רמתו הקבועה – 84%.

נס לא קרה. 76% מהציבור הלא חרדי (שלושה מכל ארבעה) ו-65% מתושבי הדרום (כשני שלישים) מתנגדים לטיעון של דוברים חרדיים כי לימוד התורה והתפילות הם ששומרים באמת על ביטחון החיילים ואף גרמו לנסים במלחמה.

הליכוד בעד שוויון בנטל. 50% ממצביעי הליכוד אמרו שמבצע צוק איתן חיזק את עמדתם שיש לגייס את כל בחורי הישיבות או את רובם ורק 3% מהם אמרו שהמבצע חיזק את עמדתם שאין לגייסם.

חוק ללא גיוס. 61% מהציבור סבורים שחוק הגיוס שהעבירה הקואליציה לא יביא לגיוס משמעותי של תלמידי ישיבות. תוצאה מביכה במיוחד מבחינת לפיד: בין מצביעי יש עתיד 60% סבורים כך.

דת ומדינה – יוק. 78% מהציבור אינם מרוצים מתפקוד הממשלה בנושאי דת ומדינה. 74% מהציבור אינם מרוצים מפעילותם של שר האוצר יאיר לפיד ומפלגתו יש עתיד בנושאי דת ומדינה.

חוסר אמון ברבנות. 71% מהציבור היהודי אינם מרוצים ממוסד הרבנות הראשית. 89% מהחילונים, 80% מהעולים ו-61% מהמסורתיים לא מרוצים.

תחבורה ציבורית 24/7. 70% מהציבור היהודי בעד הפעלת תחבורה ציבורית בשבת בהיקף רחב או מצומצם. העלייה בתמיכה בתחבורה הציבורית בשבת נמשכת בעקביות מ-2010, אז עמדה על 58%.

רוצים קניות בשבת. 65% מהציבור היהודי ו-85% מתושבי העיר תל אביב תומכים בהפעלת מרכולים ופיצוציות ברחובות תל אביב בשבת. 72% מהציבור היהודי תומכים בהפעלת מרכזי קניות מחוץ לערים.

בעד נישואין אזרחיים. 66% מהציבור היהודי בישראל ו-74% מהציבור הלא חרדי תומכים בהכרה בנישואין אזרחיים ובנישואין של כל הזרמים ביהדות. זו התוצאה הגבוהה ביותר בכל המדדים.

ייצוג חובה לנשים? רוב זעיר של 51% מול 49% סבור שיש לחייב את המפלגות, כולל החרדיות והערביות, בייצוג מינימלי של נשים. בקרב האוכלוסייה הלא חרדית עולה הרוב ל-54%.

הטבות לעובדים ולמשרתים. 83% מהציבור סבורים שיש להעניק עדיפות בקבלת הטבות והנחות למי שעובד או מנסה לעבוד ("מיצוי כושר השתכרות"). 83% מהציבור היהודי תומכים בהענקת הטבות והנחות שונות למי ששירת בשירות צבאי או לאומי.איך תוכל לפעול?