ההסכם הגרוע מכולם

חדו"ש: כעומק הכניעה של הליכוד, עומק הביזה של יהדות התורה

ההסכם הקואליציוני שנחתם עם יהדות התורה כולל את ביטול החובה ללמד לימודי ליבה, ביטול הקיצוץ בתקציבי החינוך החרדי ודיון מחודש ברפורמות כמו חוק הגיור והחוק לפתיחת אזורי הרישום לנישואים

ישיבת סיעת יהדות התורה, 7.11.2011. מימין: חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צישיבת סיעת יהדות התורה. מימין: חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צ

ביטול שריונן של ארבע נשים בוועדה למינוי דיינים; ביטול הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס; הקמת ועדה לבחינת ההנחיות המחייבות קבורה רוויה; הקמת צוות שידון מחדש ברפורמת הגיור, בחוק לפתיחת אזורי הרישום לנישואים וברפורמות נוספות בתחום הדת והמדינה שיצאו לדרך בממשלה הקודמת – אלה כמה מהסעיפים בהסכם הקואליציוני שאליו הגיעו שלשום הליכוד ויהדות התורה.

בין השאר כולל ההסכם, לפי "הארץ", סעיף שלפיו יגדלו קצבאות הילדים, יבוטל הקיצוץ בתקציבי החינוך החרדי, יוחזר התקצוב לתלמידי ישיבות מחו"ל הלומדים בישראל וגמלת הבטחת הכנסה לאברכים, שבוטלה בעבר בהחלטת בג"ץ, תוחזר גם היא. הוסכם גם שהממשלה תבטל את הסעיפים בחוק, הקובעים שכל מוסד שלא ילמד כמות מינימלית של חשבון ומתמטיקה יורד תקציבו ל-30% מתקציב מוסד ממלכתי. בפועל מדובר בביטול אכיפת תוכנית הליבה.

בסוגיית השוויון בנטל, הוסכם כי הסמכות לקביעת היעדים לגיוס חרדים תועבר לשר הביטחון. צוות של משרד הביטחון יגבש הצעה לשינוי החוק ברוח זו בתוך חמישה חודשים. המשמעות: ניתן יהיה לשנות את היעדים כך שהסנקציות לא יופעלו. בנוגע לתקציבי הישיבות, נקבע כי חסימת כספים למוסד שנתפס בדיווחים פיקטיביים תבוצע רק באישור מנכ"ל משרד החינוך ולא תעלה על גובה החוב.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "כעומק הביזה שביצעה יהדות התורה בתקציבי המדינה, כך עומק הכניעה של הליכוד ועומק הכפייה שבה יחושו אזרחי ישראל בניגוד ברור לרצון הרוב. אפילו בהיסטוריה המאוד מרשימה של הסכמי הכניעה למפלגות החרדיות, ספק אם היה פעם הסכם גרוע כל כך".

רגב ציין, ש"ההסכם מזרים סכומי עתק לאברכים, בחלק מהמקרים תוך עקיפה בוטה של בג"ץ. בכך הוא מהווה חבלה גלויה במאמצי המדינה לשלב את הגברים החרדים בשוק העבודה. הוא מבטל את החובה ללמוד לימודי ליבה ובכך מחבל בעתיד המשק הישראלי והחברה הישראלית. לא רק שהוא לא פותר את בעיית השוויון בנטל, הוא מנציח אותה. זה הסכם שמהווה יריקה בפרצופו של הבוחר הישראלי ובייחוד בפרצופם של בוחרי מפלגות הקואליציה שמתנגדים לרבים מסעיפיו. אין ספק, חברי הכנסת של יהדות התורה סובלים

מנכ"ל חדו"ש: זה הסכם שמהווה יריקה בפרצופו של הבוחר הישראלי ובייחוד בפרצופם של בוחרי מפלגות הקואליציה שמתנגדים לרבים מסעיפיו

משיכרון כוח ואין גבול לתאוות התקציבים והג'ובים שלהם, לאחר שהתייבשו באופוזיציה בשנתיים האחרונות. בל יתפלאו אם בבחירות הקרובות הם יחזרו וימצאו את עצמם מנודים מהקואליציה, כי לא למדו דבר מהפעם הקודמת".

בתגובה לסעיף בהסכם הקובע שחוק הגיוס ייקבר באמצעות העברת הסמכות לשר הביטחון לקבוע את יעדי הגיוס, מצב שימנע את הפעלת הסנקציות, אמר הרב רגב: "ההחלטה ששר הביטחון יקבע את היעדים היא קומבינה מגונה להנצחת האפליה בין דם לדם ולהבטחת המשך ההשתמטות החרדית מהשתתפות בנטל הביטחון". לדברי רגב, "לא רק שההחלטה המבישה לא תפתור את בעיית השוויון בנטל, והיא עומדת בסתירה לרצון הרוב המכריע בציבור ללא הבדל הצבעה, אלא היא ללא ספק תשוב ותיפסל בבג"ץ.

"העובדה שהמפלגות החרדיות נסוגו מהסכמתן לסנקציות הכלכליות אינה מפתיעה ומלמדת על גישתן הסחטנית למשא ומתן הקואליציוני. מה שמפתיע ומקומם הוא נכונותו של הליכוד להיכנע לסחטנות חרדית זו, שגורמת נזק כבד למדינה ולחברה בישראל, במקום לפעול להקמת ממשלה אזרחית רחבה. מפחיד לחשוב מה כבר התגלה על מכירת החיסול של הליכוד. מפחיד עוד יותר לחשוב מה עוד לא גילינו. דומה שזהו ההסכם הקואליציוני הגרוע ביותר שנערך בכל הזמנים וכדאי אולי להציע אותו לספר השיאים של גינס".

דוברים ועיתונאים חרדים מתחו ביקורת על השימוש שעושה התקשורת במונח "סחטנות חרדית". בתגובה אמר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "ליהדות התורה אין גבולות ואין אלוהים והיא ביצעה את אחד ממעשי השוד הגדולים של הקופה הציבורית. הליכוד נכנע בניגוד מוחלט לרצון בוחריו. הציבור הרחב יסבול וזכותו וחובתו למחות על כך".

אילן ציין, עם זאת, ש"אכן דרוש מונח מוצלח יותר מ'סחטנות חרדית', משתי סיבות. ראשית, לא מדובר בסחטנות חרדית, אלא בסחטנות של מפלגת יהדות התורה שבמקרים רבים פועלת נגד האינטרס החרדי. שנית, המלה סחטנות קטנה מלתאר את הדרישות של משה גפני, יעקב ליצמן וחבריהם ולמרבה הצער גם את מה שהם קיבלו. ההסכם הקואליציוני מחזיר אותנו לימים החשוכים של 2012, שבזכותם קיבלה יש עתיד 19 מנדטים. הטענות על שנאת חרדים הן הבל. הציבור הלא חרדי אינו שונא. הוא כועס וזועם בצדק ומרגיש מנוצל".

לידיעה ב"הארץ"

לידיעה ב"TheMarker"

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?