גיור לפי ההלכה

הרב אמסלם: להקים בתי דין עצמאיים לגיור

הפוליטיקאים החרדים ניצחו את המדינה, כותב הרב חיים אמסלם בעקבות פרסום דרישותיה הקואליציוניות של יהדות התורה, הכוללות גם תביעה לביטול החלטת הממשלה בעניין הגיור

ח''כ חיים אמסלם מש''ס במסיבת עיתונאים בכנסת 17.11.10. צילום: אביר סולטאן, פלאש 90הרב חיים אמסלם במסיבת עיתונאים בכנסת, כשהיה ח"כ מטעם ש"ס. צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

"כל הניסיונות לפתור את סוגיית הגיור דרך הכנסת בחקיקה, או אפילו בהחלטת ממשלה – 'הצעת מחליטים' – ואפילו שדופה וגרומה כשלו. הפוליטיקאים החרדים ניצחו את המדינה ואת הבאים להתגייר", כותב הרב חיים אמסלם באתר "כיפה". לדבריו, "הרבנות הראשית מזמן הלכה בשבי אצל אלה שפסיקותיהם של גאוני ישראל וכגון הרב בן ציון חי עוזיאל רבה הראשי של ארץ ישראל וחבריו אינם נחשבים בעיניהם כקליפת השום".

אמסלם, שהיה חבר כנסת מטעם ש"ס, עזב אותה והתמודד בבחירות האחרונות בראש רשימת עם שלם שלא עברה את אחוז החסימה, מוסיף כי בישראל של ימינו אפשר למנוע התבוללות רק באמצעות גיור על פי ההלכה. "אולי סוף סוף ימצאו עתה גורמים רבניים בעלי אומץ והשפעה שישבו עד עתה על הגדר, את הכוח הנפשי ותעצומות הנפש להחליט על הקמת רשת בתי דין לגיור עצמאיים שיפעלו על פי ההלכה ולא על פי הפוליטיקה", הוא כותב.

הציבור הדתי יתמוך בגיור עצמאי, אם ילמד שיש דבר כזה גיור על פי ההלכה, למרות שאינו מוכר על ידי הרבנות

גם אם הרבנות לא תכיר בגיורים עצמאיים אין בכך אסון, סבור אמסלם, שכן עם ישראל יכיר בגיורים כאלה. גם הציבור הדתי יתמוך בהם, אם ילמד ש"יש דבר כזה גיור על פי ההלכה, למרות שאינו מוכר על ידי הרבנות".

גיורים עצמאיים הם בגדר מילוי חוב קדוש כלפי אלה שחפצים להצטרף לעם היהודי בלב ונפש והם מ"זרע ישראל", הוא כותב. הרחקתם היא עוון ופשע הגובל באכזריות. גיור שנעשה על פי הכללים, במילה (באיש) ובטבילה ובקבלת מצוות כנה (באיש ובאשה), תקף על פי הדין, גם אם לא נעשה בידי המנגנונים של הרבנות הראשית, מסביר הרב אמסלם. "גיור כזה הוא גיור בר תוקף שאין שום כוח בעולם שיכול לבטלו".

למאמר באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?