מגיפת ההדרה נמשכת

הרב רגב קורא לרופאים לא להשתתף בכנס המדיר נשים

קופת חולים מאוחדת ארגנה כנס המוקדש לרפואת נשים. כל הדוברים שהוזמנו – רופאים, רבנים ודיינים – הם גברים

המרכז הרפואי שערי צדק בירושלים. צילום: zeevveez, wikimediaהמרכז הרפואי שערי צדק בירושלים. צילום: zeevveez, wikimedia

בבית החולים שערי צדק בירושלים נערך היום כנס העוסק במחקרים ובחידושים ברפואת נשים. בכנס, שיזמו קופת חולים מאוחדת ומכון יד הרמ"ה, ישתתפו פרופ' נרי פאופר, פרופ' שלמה משיח, פרופ' בני בר טוב, פרופ' חננאל הולצר, ד"ר רון רבינוביץ', ד"ר רפאל פולק וד"ר מיכאל נדג'ארי. כן ישתתפו בכנס רבנים, דיינים ורבני בתי חולים. לכנס לא הוזמנו נשים. ל-ynet אף הובהר כי לא יהיו נשים בקהל.

בתגובה קרא מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, להסתדרות הרפואית לאסור על חבריה להשתתף באירוע ודרש מכל הרופאים לבטל את השתתפותם. לדבריו, "קיום הכנס מוכיח כמה חשוב להפוך את הדרת הנשים לעבירה פלילית. הרעיון שקופת חולים מאוחדת ובית החולים שערי צדק יקיימו כינוס ובו יישבו רופאים ורבנים שכולם גברים וידברו על רפואת נשים בלא שתשתתף ולו רופאה מומחית אחת הוא חזיון תעתועים שפשוט קשה להאמין שיכול עדיין להתקיים במדינה שמתיימרת להיות מערבית".

רגב הדגיש כי השתתפותם של "בכירי המומחים בארץ" בכינוס המתוכנן "מהווה הפרה בוטה של החלטת לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית האוסרת על הדרת נשים, וקובעת כי 'הרופא לא ישתתף בכל אירוע רפואי או מדעי בו מתקיימת הדרת נשים'. מתברר שמגיפת הדרת הנשים היא תופעה שאינה עוברת, אלא מרימה את ראשה כל פעם מחדש. מתברר גם שאין גבול

הרב רגב: אין גבול לנכונות של קופת חולים מאוחדת ובית החולים שערי צדק להחניף לקנאים החרדים

לנכונות של קופת חולים מאוחדת ובית החולים שערי צדק להחניף לקנאים החרדים, ולפיכך חיוני שההסתדרות הרפואית והמחוקק יעשו זאת עבורם".

ההחלטה שלא לשתף נשים בכנס נוגדת את עמדת ההסתדרות הרפואית, אשר פרסמה נייר עמדה בעניין זה ב-2011, בעקבות אירועים שבהם התבקשו רופאות מומחיות בתחומים שונים שלא להשתתף בכנסים רפואיים. בנייר העמדה נכתב: "חברי הלשכה לאתיקה מודעים לכך כי מדובר בתהליך חברתי רחב ועמוק של הקצנה דתית החורג מעבר למסגרת הרפואית. יחד עם זאת, חשים חברי הלשכה כי מחובתם להביע עמדה נחרצת כנגד הדרת נשים בכלל, ובפרט כשהיא מתרחשת במערכת הבריאות".

מקופת חולים מאוחדת נמסר: "הקופה משרתת במחוז ירושלים כחצי מיליון מבוטחים, כמאתיים וחמישים אלף מהם חרדים... כנס זה מיועד לרבני השכונות (אינו פתוח לציבור הרחב) ומטרתו להדק את הקשר עם רבני הציבור על מנת להרחיב את שיתוף הפעולה שבין הרבנים למאוחדת באמצעות שיח פתוח עם רופאים בתחום הגינקולוגיה. מאחר ומטרת הכנס היא לייצר שיח עם עשרות רבני שכונות (עמם מתייעץ ציבור של מאות אלפי מבוטחים) יש להתאים את אופי המפגש לקהל היעד שהוא נועד לשרת".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?