בלי עזרה מהצבא

חיילים חרדים: אנחנו סובלים מיריקות והשפלות בקביעות

לדברי חיילים חרדים, הם חשופים לאלימות מדי יום, אבל בצבא לא מציעים להם פתרונות

חיילים מהגדוד החרדי ''נצח יהודה''. צילום: Naama, wikipediaחיילים מהגדוד החרדי ''נצח יהודה''. צילום: Naama, wikipedia

תקיפת קצין גבעתי במאה שערים עוררה זעם בקרב חיילים חרדים רבים, שלדבריהם סופגים יריקות, קללות והשפלות באופן קבוע, אך הצבא אינו מגן עליהם. כמה מהם שוקלים לשלוח מכתב לראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלוף חגי טופולנסקי, בדרישה לעצור את התופעה. חלקם חוששים שאירועים נוספים כאלה יפגעו בקצב הגיוס של חרדים לצה"ל.

"עלי ירקו פעם אחת, ואני כבר רגיל שצועקים לי חרד"ק", אמר אחד החיילים לחדשות 2. "היו צריכים לחסל את התופעה הזאת כשהיא היתה בממדים נמוכים, אבל נראה כאילו לאף אחד לא אכפת. צה"ל לא עושה מספיק בנדון".

"כל שבוע אני סופג קללות. אני כבר התרגלתי, אבל יום אחד בהחלט זה יכול להפוך למכות", העיד חייל נוסף. "פעם הייתי מסתיר את המדים ומחליף בגדים בשירותים. יש כאלה שעדיין עושים ככה, אבל אני לא מתבייש שאני משרת בצה"ל".

כל שבוע אני סופג קללות. אני כבר התרגלתי, אבל יום אחד בהחלט זה יכול להפוך למכות

מקור אזרחי שבקיא בגיוס החרדים אמר שמקרים אלה עלולים לגרום לירידה במוטיבציה של חרדים להתגייס. "הם חוששים מנידוי בחברה החרדית, ועניינים כאלה מעצימים את זה. על כן יש לעשות הכל כדי למגר את התופעה המכוערת הזאת", אמר.

מדובר צה״ל נמסר בתגובה: ״בשנים האחרונות התגייסו לצה״ל אלפי חיילים מהמגזר החרדי למגוון תפקידים משמעותיים, כולל תפקידי פיקוד ולחימה. צה״ל עושה הכל על מנת להגן על חייליו ולאפשר להם שירות מכבד במקביל להמשך שגרת חייהם ואמונתם. אירועים חריגים וקיצוניים של פגיעה בחיילים, דוגמת זה שאירע בערב יום השואה והפגיעה בקצין גבעתי, ראויים להוקעה על ידי החברה הישראלית והרשויות. חייל המרגיש במצוקה מטופל על ידי מפקדיו ובמקרים חריגים מבוצע טיפול גם במישור הפלילי באמצעות משטרת ישראל. יש להוקיע את התופעה מכל וכל ואנו מתכוונים לפעול נגדה בחומרה ולמצוא את האשמים".

לידיעה בחדשות 2איך תוכל לפעול?