משנכנס אייר, אין גט

הדיון התקיים בראש חודש, בי"ד רבני סירב לסדר גט

ארבע שנים חיכתה מסורבת גט להסכמת בעלה. אבל לאחר שהסכים לתת את הגט סירבו הדיינים לטפל בבקשה. רק בעקבות פניות של רבנים ופוליטיקאים נעתר אחד הדיינים לסדר את הגט

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אשה שהיתה מסורבת גט במשך ארבע שנים הגיעה אתמול לבית הדין הרבני בירושלים, לאחר שבעלה הסכים לתת לה גט. בבית הדין היא נתקלה להפתעתה בסירוב של הרבנים לסדר את הגט, בנימוק שאתמול חל ראש חודש אייר.

האשה, לפי ואלה, נולדה בצרפת ועלתה לישראל כילדה. היא הכירה את בעלה, המבוגר ממנה ב-12 שנים, כשהיתה בת 15. אחרי 12 שנות נישואים, שבהן נולדו לזוג חמישה ילדים, ביקשה האשה להתגרש. היא חזרה לצרפת לפני שנתיים ובאה מפעם לפעם לדיונים בבית הדין הרבני בירושלים. בעלה של האשה לא הופיע לכל הדיונים בבית הדין הרבני, גם לא לזה שהתקיים ביום חמישי שעבר.

לבקשת עורכת הדין של האשה, ניצן שילוני-כספי ממרכז צדק לנשים, נקבע דיון נוסף אתמול. הפעם הופיע הבעל בבית הדין ולאחר שהאשה הסכימה לוותר על כל רכושה אמר שייתן לה גט.

בעקבות ההחלטה התנהל ברשתות החברתיות קמפיין נגד בית הדין הרבני

הדיינים סירבו לסדר את הגט, והסבירו שלפי ההלכה אין כותבים גט בראש חודש. האשה ומקורביה זעמו, מכיוון שלכלל זה יש חריגים. אחד מהם הוא חשש לעגינות.

ברשתות החברתיות התנהל אתמול קמפיין נגד בית הדין הרבני ופוליטיקאים – ובהם סגן שר הדתות אלי בן דהן מהבית היהודי – התערבו לטובת האשה. לאחר כמה שעות הסכים הדיין הרב אליהו אברג'ל לסדר את הגט.

מבתי הדין הרבניים נמסר: "הנהלת בית הדין מצרה על הרעש הבזוי שנעשה כלפי בית הדין ירושלים. בעוד הצדדים נועדו במקום, הוצא פרסום המכפיש את שמו. המקרה נבחן לאשורו על ידי הדיינים וצוות ההנהלה כיצד יינתן לסדר את הגט. בסופו של עניין בית הדין פעל לפנים משורת הדין, וסידר את הגט בין הצדדים".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?