הזכות לנסוע בשבת

ח"כ סבטלובה: רוצה להביא לשוויון בין הזרמים ביהדות

חברת הכנסת החדשה מהתנועה (המחנה הציוני) אומרת בראיון ל"ג'רוזלם פוסט" שדרושה הכרה של המדינה בזרם הרפורמי ובזרם הקונסרבטיבי

הפגנה למען ירושלים חופשית בכיכר ספרא, 13.06.2009. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הפגנה למען ירושלים חופשית בכיכר ספרא (צילום אילוסטרציה).צילום: אביר סולטן, פלאש 90

"אני רוצה להמשיך מהמקום שבו נעצרה מנהיגת מפלגתי, ציפי לבני, בקידום זכויות האזרח", אומרת חברת הכנסת החדשה, קסניה סבטלובה. "אני מייחסת חשיבות לשאלות דת ומדינה ואני רוצה שוויון בין זרמים שונים ביהדות בישראל. זה בלתי נסבל שהקונסרבטיבים והרפורמים אינם מקבלים הכרה מהמדינה ולא ניתן להם תקציב שווה".

בראיון ל"ג'רוזלם פוסט" אומרת סבטלובה, שנבחרה לכנסת ברשימת התנועה (המחנה הציוני), כי היא מתנגדת לכפייה דתית. סבטלובה מתבקשת להביע את עמדתה בנוגע לשמירה על הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה – ובכלל זה בסוגיות כמו נישואים, תחבורה ציבורית בשבת, כשרות ועוד. סבטלובה, בת 37, מתגוררת במודיעין והיא אם לתאומות. לפני שנבחרה לכנסת היתה עיתונאית ופרשנית לענייני ערבים, בין השאר ב"ג'רוזלם פוסט".

אנשים שמצביעים נגד תחבורה ציבורית בשבת, אבל נוסעים בעצמם ברכבם הפרטי ביום זה, מתנהגים בצביעות

היא סטודנטית לתואר דוקטור באוניברסיטה העברית בירושלים.

"אנחנו חיים במדינה דמוקרטית ואנחנו מונעים מבני אדם זכות בסיסית מאוד – הזכות לנסוע ביום המנוחה שלהם. זה מצב לא בריא למדינה דמוקרטית", היא אומרת. "אני תומכת בתחבורה ציבורית בהיקף מוגבל בשבת. צריך שתהיה אפשרות לנסוע מעיר לעיר ולהגיע למקומות בילוי, לחוף הים ולפארקים. אני חושבת שאנשים שמצביעים נגד תחבורה ציבורית בשבת, אבל נוסעים בעצמם ברכבם הפרטי ביום זה, מתנהגים בצביעות. זהו יום קדוש, אבל לזרמים שונים ביהדות יש פרשנות שונה על האופן שבו יש לבלות ביום זה. הגיע הזמן לשנות את הסטטוס קוו, שאולי היה תקף ב-1948, אבל כבר אינו רלוונטי במציאות של ימינו".

לראיון ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?