חללים לא אלמונים

תלמידי ישיבת ההסדר במודיעין ימפו קברי חללים חרדים

ביום הזיכרון לחללי צה"ל יפקדו תלמידי הישיבה את קברי החללים ויאמרו לזכרם קדיש

בית קברות בנווה ים, צילום: dlisbona flickrבית קברות בנווה ים (צילום אילוסטרציה). צילום: dlisbona, flickr

תלמידי ישיבת ההסדר במודיעין יערכו מיפוי של קברים בבתי עלמין אזרחיים בערים שונות בארץ, כדי לאתר את קבריהם של חרדים שנפלו בשירותם הצבאי.

אף על פי שחרדים המשרתים בצה"ל הפכו זה מכבר לחלק מהנוף בחברה החרדית, חלק מהקהילות אינן רואות זאת בעין יפה. חיילים חרדים שנופלים בעת מילוי תפקידם אינם נקברים בטקס צבאי, וחלקם אף קבורים בבתי עלמין אזרחיים. חלק ממשפחות החללים החרדים אינן פוקדות את קברי בניהן ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

באתר "סרוגים" מציינים כי ביום הזיכרון לחללי צה"ל, לאחר מיפוי בתי העלמין ואיתור קבריהם של החללים החרדים, יפקדו תלמידי ישיבת ההסדר במודיעין את הקברים, יאמרו קדיש, יקראו תהילים וידליקו נרות זיכרון.

חיילים חרדים שנופלים בעת מילוי תפקידם אינם נקברים בטקס צבאי

את הפרוייקט מובילים תלמידי ישיבת ההסדר "מאיר הראל" במודיעין ושלוחותיה – הישיבות באופקים ובקרית אונו. השנה יסייעו בתהליך המיפוי תלמידי תיכון מבני ברק ומאופקים.

ראש ישיבת ההסדר במודיעין, אל"מ (מיל') הרב מאיר שנוולד, אמר על הפרויקט: "מסדר הנופלים על הגנת הארץ אינו אמור להבחין בין דם לדם ובין מפלגה למפלגה ובין מגזר למגזר. מתוך הוקרה לנופלים כולם, ומתוך תחושה ציבורית של הצורך להוקיר גם את הנופלים מהציבור החרדי, יזמנו פעולה של פקידת קבריהם, כנציגי הציבור הישראלי, בבתי הקברות הרגילים. שם נדליק נר, נאמר תהילים וקדיש לזכרם ביום הזיכרון לחללי צה"ל".

לידיעה ב"סרוגים"איך תוכל לפעול?