תעמולה בבית הספר

גפני למורי החינוך העצמאי: שכנעו הורים להצביע ג'

חדו"ש תבקש מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בהליכים נגד גפני, שפנייתו למורים עומדת בניגוד לחוק הבחירות

יו''ר ועדת הכספים של הכנסת ,משה גפני מדגל התורה, מניף את אגרופו בשעת נאום במליאה. מימינו חברו לסיעה ח''כ אורי מקלב. 07.05.2012. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה נואם במליאה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שבוע לפני הבחירות שלח חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה מכתב למורים ולעובדים של רשת החינוך העצמאי, ובו ביקש מהם לשכנע את הורי התלמידים ובני משפחותיהם להצביע לרשימה.

גפני, יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת, תיאר למורים צעדים שונים שעלולים לפגוע במשכורותיהם ובתנאי העבודה שלהם, אם יהדות התורה תישאר באופוזיציה. תוכן המכתב, לפי ידיעה ב-"TheMarker", עומד לכאורה בניגוד לכללי משרד החינוך ולחוק הבחירות, האוסרים על תעמולת בחירות בבתי הספר.

"החינוך העצמאי הוא מקום שבו הינכם מבצעים את שליחותכם והוא, מקום העבודה והפרנסה שלכם", כתב גפני. "המשך קיומו העצמאי תלוי בסיעתא דשמיא ובכוח שתתנו לנציגים של יהדות התורה, שהם היחידים שהחינוך העצמאי נמצא בראש דאגתם... אני פונה אליכם לא רק להצביע ג', שזה מובן מאליו, אלא לדבר עם ההורים ומשפחותיהם להצביע ליהדות התורה – ג'".

עמותת חדו"ש הודיעה כי תפנה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה לפתוח בהליכים פליליים נגד גפני. מלשכתו של גפני נמסר כי אכן נשלח מכתב למורים, אך לאחר מכן הוא תוקן וגרסה שאינה כוללת את הבקשה לשכנע הורים להצביע יהדות התורה הופצה

מנכ"ל חדו"ש: רק פירוק של רשתות החינוך החרדיות וצירוף המוסדות שלהן לחינוך הממלכתי ישימו קץ לבעיה

שוב ופורסמה בעיתונות החרדית.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר כי מכתבו של גפני הוא דוגמה בוטה להפרת החלטה מפורשת של יו"ר ועדת הבחירות. לדבריו, "מאחורי פרשת המכתב עומדת ההתייחסות השערורייתית של המפלגות החרדיות לצוות העובדים של רשתות החינוך המפלגתיות, כאל צבא של אלפי פעילים שמממנת המדינה. רק פירוק של הרשתות האלה וצירוף המוסדות שלהן לחינוך הממלכתי ישימו קץ לבעיה".

לפני הבחירות עתרה חדו"ש לוועדת הבחירות המרכזית, בראשות השופט סלים ג'ובראן, נגד רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס ויו"ר המפלגה אריה דרעי. העתירה הוגשה לאחר שבכנס שערכה המפלגה, שבו השתתפו מנהלי מוסדות החינוך שלה, הם התבקשו לסייע למפלגה בבחירות. ג'ובראן קבע כי יש להחיל את מגבלות חוק התעמולה על כלל המורים בכל מוסדות החינוך.

מלשכתו של ח"כ גפני נמסר: "לאחר משלוח המכתב, הנושא נבדק שוב. ליתר ביטחון הנוסח שונה – והמכתב החדש פורסם גם בעיתונות החרדית ונשלח להורים שוב. הנושא נבדק משפטית והכל נעשה כשורה".

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?