אויבי החינוך החרדי

בלחץ גפני בוטלה דרישה מתלמודי התורה לערוך בחינות מיצ"ב

מנכ"ל חדו"ש: יש עתיד היתה צריכה להזדרז הרבה יותר לאכוף את תוכנית הליבה. עכשיו עלולות הרפורמות שלה בתחום הזה, שלא יושמו בפועל, להימחק

ח''כ משה גפני בישיבה בכנסת 10.03.2014 צילום: פלאש 90ח''כ משה גפני בישיבה בכנסת. צילום: פלאש 90

יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני, הפעיל לחצים שהביאו לביטול הדרישה לקיים בחינות מיצ"ב בתלמודי תורה חרדיים. בשבוע שעבר קיבלו חלק מהמנהלים של תלמודי התורה מכתב ממשרד החינוך, שבו נדרשו לערוך מבחני מיצ"ב במוסדות שבניהולם. גפני, שפעל בהתאם להוראותיהם של בכירי הרבנים הליטאים, הצליח להביא לביטול ההוראה.

ביום ראשון קיבלו ראשי איגוד הת"תים (תלמודי תורה) מכתב מעופר טל שחר, מנהל אגף משאבי אנוש, תקציב ולוגיסטיקה במשרד החינוך. הוא הודיע כי המכתב בעניין היערכות למבחני מיצ"ב נשלח בטעות ואפשר לראותו כמבוטל.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "מדהים לגלות שהמפלגות החרדיות כבר חזרו להטיל את אימתן על משרדי הממשלה, שמתנהגים כאילו הן שוב יושבות על ברז הכספים. הפרשה הזאת מוכיחה שוב, שאסור לתת אגורה לשום מוסד חינוך שלא מלמד את תלמידיו מאה אחוז ממקצועות הליבה. היא גם מוכיחה שיש עתיד היתה צריכה להזדרז הרבה יותר לאכוף את תוכנית הליבה. עכשיו עלולות הרפורמות שלה בתחום הזה, שלמרבה הצער לא יושמו בפועל,

מדהים לגלות שהמפלגות החרדיות כבר חזרו להטיל את אימתן על משרדי הממשלה

להימחק. אם ההתקפלות של משרד החינוך אכן תתממש, נראה שלא יהיה מנוס מלשוב ולהעסיק את בג"ץ בנושא מבחני המיצב ותוכנית הליבה".

לדברי רגב, "מדהים שגם אחרי שהתברר כמה נזק נגרם לגברים החרדים מכך שאינם לומדים ליבה, הח"כים החרדים ממשיכים להיאבק נגד הכנסת ידע כללי מינימלי לתלמודי התורה. מתברר שהם האויבים העיקריים של החינוך החרדי".

"כיכר השבת" מדווח כי במכתב הראשון של משרד החינוך נאמר כי הילדים הלומדים בתלמודי התורה יידרשו להיבחן בנושאים שונים, כמו תלמידים בכל מוסדות החינוך בישראל. בתגובה שלחו ראשי איגוד מנהלי הת"תים מכתב לכל מנהלי תלמודי התורה בארץ.

"נזדעזענו ממכתב משרד החינוך דרך ראמ"ה (הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך) אל מספר תלמודי תורה – מוסדות פטור, לערוך את מבחני המיצ"ב שכזכור נאסרו ע"י גדולי ישראל שליט"א והוראתם לא השתנתה", כתבו ראשי האיגוד. הם גם קבעו כי אסור "להתערב בדרך החינוך המסורה לנו מאז הכרזתנו 'נעשה ונשמע'".

לאחר ביטול ההוראה הביעו אנשי חינוך חרדים שביעות רצון מהחלטת משרד החינוך שלא להתערב בתוכני הלימוד במוסדות החרדיים.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?