טרור צניעות

תקנון צניעות בבית שמש אוסר שימוש במלים הריון וצימר

דף הוראות שהפיץ "הוועד למען טוהר המחנה" אוסר על מפרסמים להשתמש בתמונות של נשים וילדות וקובע שעליהם להימנע משימוש במלים כמו לידה והנקה

תנועת נשים הדוגלת בכיסוי הפנים וכן בעטיפת הגוף בכמה שכבות של בגדים מסיבות צניעות הולכת וגדלה בבית שמש. רבים בציבור החרדי מתנגדים לתנועה זו. 01.02.2008. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90.   נשים עטופות בכמה שכבות של בגדים בבית שמש (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

"הוועד למען טוהר המחנה", ארגון המקדם תפיסת צניעות קיצונית בחברה החרדית, הפיץ דף הוראות הכולל איסורים על פרסום תמונות, מלים ומושגים שקשורים לנשים ולילדות במודעות שמופיעות בעיתונים מקומיים בבית שמש.

הדף קובע, בין השאר, כי יש להימנע מכל פרסום שכולל תמונות או צלליות של ילדות, של שיער, של בגדי נשים ושל מיטות לחדרי שינה. "הוועד למען טוהר המחנה" גם אוסר על מפרסמים להשתמש במודעות במלים כמו "צימרים", "הריון", "לידה", "הנקה" ועוד.

בעקבות הפרסום על תקנון הצניעות המחמיר אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, "קשה שלא להשתתף בצערם של תושבי בית שמש, שמדי כמה שבועות נמצא מי שמוכיח מחדש שהם חיים בעיר ההזויה ביותר בישראל וכנראה אחת ההזויות בעולם כולו". לדברי רגב, "היה צפוי שהאלימות והעריצות של בריוני הצניעות החרדים, שהופנו בעבר כלפי חילונים

מנכ"ל חדו"ש: צריך להיות ברור לתושבי העיר, שאם הם לא יתקוממו התקנון המטורלל הזה יהיה רק הקדמה

ודתיים, יגיעו גם אל החרדים עצמם. צריך להיות ברור לתושבי העיר, שאם הם לא יתקוממו ויעמידו במקומם את משגיח הצניעות יודא דוויק ושותפיו, התקנון המטורלל הזה יהיה רק הקדמה".

רגב ציין, ש"תמיד אפשר לסמוך על קנאי בית שמש שיפגינו יצירתיות וימציאו כללי צניעות חדשים, כמו האיסורים לכתוב את המלים 'הריון' או 'מכון יופי'. לא ברור איזה מוח מעוות דרוש כדי לחשוב על כל החומרות האלה. מתחייבת השאלה אם מדובר בצדיקים אמיתיים, שלא מפסיקים לחשוב יומם וליל על צניעות, או שהגיע הזמן להפנות אותם לטיפול נפשי".

מעיתונים בבית שמש שכפופים להוראות הקיצוניות נמסר לוואלה, כי קיימת ירידה של 30% עד 40% בפרסום. "חלק מהמודעות נפסלות, חלק מהמודעות מראש לא נכנסות", אמר בעל עיתון מקומי. "ההתנהלות הזאת דומה לטרור שנכפה עלינו בכוח".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?