תעמולה לכל דבר ועניין

הרשות השנייה תעקוב אחר תוכנית הרדיו של בניזרי מש"ס

בעקבות עתירה שהגישה חדו"ש בעניין אמר יו״ר ועדת הבחירות, השופט ג'ובראן: חלק מאמירותיו של בניזרי קרובות לתעמולה אסורה

03/02/2015 19:48

תגיות: שלמה בניזרי ·  קול ברמה ·  ש"ס ·  תעמולת בחירות ·  השופט סלים ג'ובראן ·  הרב אורי רגיב

השר לשעבר, שלמה בניזרי מש''ס, יוצא לחופשה מכלא מעשיהו ברמלה לאירוסי בנו. צילום: רוני שוצר, פלאש 90 השר לשעבר, שלמה בניזרי מש''ס, כשיצא לחופשה מכלא מעשיהו ברמלה לאירוסי בנו. צילום: רוני שוצר, פלאש 90

הרשות השנייה מתחייבת, בתשובה לעתירת חדו"ש, לעקוב אחר תוכניותיו של השר לשעבר שלמה בניזרי מש"ס בתחנת הרדיו קול ברמה. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, קבע בתשובה לעתירת חדו"ש כי "חלק מאמירותיו של המשיב בניזרי במהלך התוכנית קרובות למדי בדומיננטיות שלהן לכדי תעמולה אסורה".

נושא העתירה היה תוכניתו של בניזרי מ-20 בינואר, שבה תקף בחריפות רבה את מפלגת הבית היהודי ושלל את הלגיטימיות הדתית שלה ושל גופים פוליטיים נוספים. בין השאר אמר בניזרי: "הבית היהודי שמורנו זעק בקול גדול בית של גויים... כיפה ללא כיסוי, בית ללא יהדות... מי שם מעצב את דעת הקהל? איילת שקד... שאלה להפנות לבית היהודי... אתם מפלגה דתית?"

ג'ובראן קיבל את עמדת חדו"ש, כי ביקורת על מפלגות מתחרות אף היא אסורה. הוא קבע: "יובהר: תעמולה נגטיבית, דהיינו נגד מועמד או רשימת מועמדים, היא בגדר תעמולה לכל דבר ועניין". לדבריו, "במהלך התוכנית נאמרו דברי ביקורת בוטים לעתים נגד מפלגת הבית היהודי, חבר הכנסת אלעזר שטרן, חבר הכנסת שי פירון, גב' רות קוליאן וקבוצת 'חרדים עובדים". הוא קובע שחלק מהדברים גבוליים מבחינת העבירה על חוק הבחירות.

גם בבחירות הקודמות התלוננה חדו"ש על תעמולת הבחירות בתוכניתו של בניזרי והרשות השנייה הורתה על השעיית התוכנית עד לאחר הבחירות. על רקע זה ביקשה חדו"ש לשוב ולהשעות את התוכנית. השופט ציין ש"אין המדובר בעתירה נטולת עילה",

מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: ההתחייבות היא צעד חשוב להשלטת שלטון החוק בג'ונגל התעמולה במפגש בין דת, פוליטיקה ומדינה

אך דחה בקשה זו לאור העובדה שהתוכנית משודרת זה זמן רב ובניזרי אינו מועמד. הוא הדגיש: "רשמתי לפני את הצהרת הרשות השנייה כי תוודא שלא נעשית בתוכנית תעמולה אסורה". ג'ובראן דחה את העתירה ללא הוצאות.

השופט ניצל את עתירת חדו"ש כדי לפרט רשימה של כללים למה ייחשב בעיניו תעמולת בחירות אסורה, כדי שהדברים יהיו ברורים למתמודדים ולאמצעי השידור בתקופה שעד הבחירות. הוא הדגיש: "במקרים האפורים, בהם אין זה ברור מאליו כי פרסום מסוים הוא בגדר תעמולה אסורה או לא, אטה לגישת בית שמאי ואם נגלוש לעולם הסיסמאות: כאשר יש ספק, אין ספק".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "פסק הדין הוא צעד חשוב לקביעת כללי משחק והשלטת שלטון החוק בג'ונגל תעמולת הבחירות בתחומים הקשורים למפגש בין דת, פוליטיקה ומדינה". רגב הביע סיפוק מהפיקוח שהוטל על תוכניתו של בניזרי ומהבהרת השופט ג'ובראן לגבי חוסר הסובלנות שיגלה לתעמולת בחירות אסורה.

לדברי רגב, "חדו"ש הבהירה שוב ושוב שתיאבק בעבירות הבחירות הכל כך נפוצות בתחומי פעילותה וכך תעשה. יש לקוות שבעקבות פסק הדין יופקו לקחים על ידי כלי התקשורת ולא ניאלץ להגיש עתירות נוספות בעניין תעמולה אסורה".

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?