עגמת נפש והשפלה

עיריית בית שמש תפצה נשים שנפגעו משלטי צניעות

ארבע נשים אורתודוקסיות תבעו את העיריייה, שלא הסירה שלטים שקראו להן להתלבש בצניעות או לא ללכת במקומות מסוימים. בית המשפט פסק פיצויים של 15 אלף שקל לכל תובעת

שלט בבית שמש, הדורש מנשים לא ללכת ליד בית כנסת. צילום: קובי גדעון, פלאש 90שלט בבית שמש, הדורש מנשים לא ללכת ליד בית כנסת. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

בית המשפט בבית שמש קיבל תביעה שהגישו ארבע נשים תושבות העיר נגד העירייה והעומד בראשה, משה אבוטבול, בשל שלטים המוצבים במקומות שונים בעיר שקוראים לנשים להתלבש בצניעות, להימנע מכניסה למקומות מסוימים ועוד.

התובעות, נילי פיליפ, איב פינקלשטיין, מרים זוסמן ורחלי שלוס, מגדירות את עצמן אורתודוקסיות מודרניות. לטענתן, השלטים הקוראים לנשים להתלבש בצניעות, להימנע מלהתעכב או ללכת במדרכות מסוימות מסיבים להן עגמת נפש, השפלה ועלבון. לכן הגישו תביעה באמצעות עו"ד אורלי ארז-לחובסקי נגד עיריית בית שמש והעומד בראשה' משה אבוטבול.

לפי חדשות 10, כשהעירייה החלה לפעול להסרת חלק מהשלטים, התגודדו עשרות חרדים סביב פקחי העירייה וניסו למנוע את הפעולה. המפריעים פוזרו ללא מעצרים. השופט דוד גדעוני מבית המשפט בבית שמש קיבל את התביעה והורה לעירייה לשלם לכל אחת מהתובעות פיצוי בסך 15 אלף שקל.

כל אחת מהתובעות העידה גם כי חוותה מספר לא מבוטל של אירועי אלימות מצד גברים חרדים. הן סיפרו כי שמעו איומים ונאצות, קראו לעברן קריאות גנאי דוגמת "שיקסע" ו"פרוצה", ירקו עליהן ובכמה הזדמנויות אף יידו עליהן אבנים, עגבניות או ביצים.

התובעות סיפרו שקראו לעברן קריאות גנאי דוגמת "שיקסע" ו"פרוצה", ירקו עליהן ובכמה הזדמנויות אף יידו עליהן אבנים, עגבניות או ביצים

"בחדרי חרדים" מציין כי חלק מהתובעות הגישו תלונות למשטרה בעקבות הפגיעות שחוו, אבל התלונות לא הובילו לנקיטת הליכים פליליים. התובעות גם דרשו מעיריית בית שמש להסיר את השלטים. משאלה לא הוסרו הן החליטו להגיש את התביעה.

מעיריית בית שמש נמסר בתגובה: "העירייה הסירה את השלטים הפרטיים כמה וכמה פעמים, אך אלו נתלו מחדש בתוך דקות ספורות... אין בכוחו של הפיקוח העירוני להתמודד עם סוגיה מורכבת כזו... לצערנו, בית המשפט לא השכיל להבין את המציאות המורכבת בבית שמש שעמה אנו מתמודדים ולא קיבל את טענת העירייה כי החשש לשלום הציבור והפגיעה במרקם היחסים העדינים בין האוכלוסיות השונות והמנוגדות המתגוררות בבית שמש גבר על הצורך המיידי בהסרה חוזרת ונשנית של השלטים... לאחר שהרוחות בעיר נרגעו, תכבד העירייה את פסק הדין בתיאום עם כל האוכלוסיות ותפעל בשילוב כוחות עם משטרת ישראל כדי להביא לאכיפת החוק והסדר".

לידיעה בחדשות 10

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?