חוק להשתמטות המונית

נתוני הגיוס: דריכה במקום

מאז אישורו של חוק הגיוס ב-2014 חלה האטה בגיוס חרדים לצה"ל

24/01/2015 08:16

תגיות: חוק הגיוס ·  ועדת שקד ·  תלמידי ישיבות ·  יש עתיד

הרמטכ''ל, רב אלוף בני גנץ, בביקור בגדוד נצח יהודה ליד ג'נין. 02032014 צילום: דובר צה''להרמטכ''ל, רב אלוף בני גנץ, בביקור בגדוד החרדי נצח יהודה ליד ג'נין. צילום: דובר צה''ל

בשנת 2014, שבה התקבל חוק הגיוס, התגייסו לצה"ל 2,068 חרדים. מספר זה אמנם מצביע על עלייה של כ-11% בגיוס חרדים, אבל מדובר בנתון נמוך בהשוואה לשנים שקדמו להעברת החוק.

על פי נתונים שהציג צה"ל לוועדת שקד, העוקבת אחרי יישום חוק הגיוס, הצבא עומד ביעדי גיוס החרדים. בשנת 2013 הגידול בגיוס החרדים היה למעלה מ-28%, וגם בשנים שקדמו לכך הנתונים היו מעודדים בהרבה. בשנת 2012 התגייסו 1,447 חרדים ובשנת 2013 התגייסו 1,858 - עלייה של 411 חיילים בטרם העברת החוק.

בחדשות 2 מציינים כי חלק מהתחזיות צפו שהחוק יבלום לחלוטין את העלייה בגיוס. תמונת המצב המלאה תהיה ברורה יותר באמצע שנת 2015, במלאות שנה לחוק הגיוס.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר בתגובה לנתונים: "אפשר להתנחם שהיה יכול להיות הרבה יותר גרוע. אם היה נמשך המשבר החמור בגיוס החרדים שפרץ לפני שנה בעקבות חוק השוויון בנטל, היינו היום עם נתוני גיוס מגוחכים עד עלובים". אילן ציין ש"מה שהציל את גיוס החרדים מקריסה כללית היו שני אירועים שליליים באופיים – מבצע צוק

סמנכ"ל חדו"ש: כתוצאה מחוק הגיוס קיבלו 30 אלף תלמידי ישיבות בני 22 עד 28 פטור מוחלט משירות צבאי

איתן, שבלם את העוינות לצבא במגזר החרדי, ונפילת הממשלה. טוב שאנחנו מתחילים את הקדנציה החדשה עם נתוני גיוס סבירים ולא במשבר מוחלט".

חשוב להזכיר, אמר אילן, "שכתוצאה מחוק הגיוס קיבלו 30 אלף תלמידי ישיבות בני 22 עד 28 פטור מוחלט משירות צבאי. כלומר, היה מדובר בחוק להשתמטות המונית ולא בחוק שוויון בנטל. יש לקוות שחוק הגיוס החדש, שצפוי לאחר הבחירות, יתקן חלק מהנזקים שגרם החוק הקיים ולא יזיק עוד יותר. אז ניתן יהיה להגיע למיצוי אמיתי של פוטנציאל הגיוס החרדי, שהוא גדול בהרבה מהמספר הנוכחי".

לפי ערוץ 7, ממפלגת יש עתיד נמסר בתגובה: "מה שהביא את החרדים להתגייס הוא סל שלם של תמריצים ושינויים מבניים, הבא לידי ביטוי בחוקים החדשים לשוויון בנטל ובהחלטת הממשלה שליוותה אותם. כבר היום אנו עדים לעלייה משמעותית של 40% במספר החרדים המתגייסים ובעלייה דרמטית של 300% המבקשים להצטרף למעגל העבודה".

לידיעה בחדשות 2

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?