מורשע בשוחד במועצת החכמים

חדו"ש: לאסור על מינוי מורשעים בעבירות שיש עמן קלון לגופים הנותנים הוראות לח"כים ושרים

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "אין ספק שהעבירה החמורה של תיווך בשוחד שבה הורשע הרב ראובן אלבז היא עבירה שיש עמה קלון. עברו רק כחמש שנים מאז ביצוע העבירה. הרב אלבז אינו ראוי ויש לאסור עליו לכהן במועצת החכמים"

חבר מועצת החכמים של ש''ס ראש ישיבת אור החיים הרב ראובן אלבז. 07.10.2013 צילום: פלאש 90חבר מועצת החכמים של ש''ס, ראש ישיבת אור החיים הרב ראובן אלבז. צילום: פלאש 90

נשיא מועצת החכמים של ש"ס, הרב שלום כהן, הודיע בסוף השבוע על צירופו של ראש מוסדות אור החיים, הרב ראובן אלבז, למועצת החכמים של המפלגה. אלבז צורף למועצת החכמים למרות הרשעתו, לפני קצת יותר מחמש שנים, בעבירה חמורה של תיווך בשוחד בהיקף של כ-400 אלף שקלים. השופט ציין בהרשעה שחומרתן של עבירות השוחד והתיווך בשוחד זהה.

הרב אלבז נחשב לאחד מבכירי המחזירים בתשובה בציבור הספרדי והוא עומד בראש רשת של בתי ספר וישיבות לחוזרים בתשובה ובני משפחותיהם. במשך שנים ארוכות ייצג אותו בכנסת ובממשלה השר לשעבר שלמה בניזרי. אלבז הועמד לדין בפרשת השוחד של בניזרי. הוא הורשע ב-2008 בשני אישומים חמורים של תיווך בשוחד. בגלל תרומתו לציבור בנושאים כמו שיקום עבריינים, החליט שופט בית המשפט המחוזי יעקב צבן לא לגזור עליו מאסר בפועל, אלא מאסר על תנאי של שמונה חודשים וקנס של 120 אלף שקלים בלבד. בדיון בערעור החליט בית המשפט העליון להגדיל את הקנס ל-250 אלף שקלים.

שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי כתב בעניינו של אלבז: "סבורני כי יש טעם רב בטיעוני המדינה באשר לחומרת מעשיו.

השופט יעקב צבן: הרכיב ההתנהגותי שבעבירה התקיים: הרב אלבז קיבל כסף. הרב אלבז היה מודע לקבלת הכסף

מערער זה, שנתברך בזכויותיו ומעלות רבות, עשה שימוש במעמדו הרם ובסמכותו הרוחנית... הוא נכשל כישלון חרוץ". לוי קיבל את החלטת בית המשפט המחוזי לא לגזור על אלבז מאסר בפועל, אך הבהיר: "סבורני כי לחומרת מעשיו יש ליתן ביטוי בשיעור הקנס".

שופט בית המשפט המחוזי יעקב צבן כתב בהכרעת הדין כי החוק "מקנה למתווך בשוחד... מעמד של לוקח שוחד ממש... ממילא משהורשע אלבז בתיווך בשוחד מעמדו כלוקח שוחד"... לדברי צבן, "הרכיב ההתנהגותי שבעבירה התקיים: הרב אלבז קיבל כסף. הרב אלבז היה מודע לקבלת הכסף"...

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "המצב בו מי שהורשע בעבירות חמורות אינו רשאי לכהן בגופים ציבוריים שונים אבל יכול לכהן בגופים שנותנים הוראות לח"כים ולשרים, דוגמת מועצת חכמי התורה של ש״ס, בלתי סביר ובלתי נסבל".

רגב קרא למחוקק "לסתום את הלקונה הזו בחוק הישראלי". לדבריו, "אין ספק שהעבירה החמורה של תיווך בשוחד היא עבירה שיש עמה קלון. עברו רק כחמש שנים מאז ההרשעה בעליון. הרב אלבז אינו ראוי ויש לאסור עליו לכהן במועצת החכמים".

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?