הסכר נפרץ

הרצוג: שוויון בנטל? רק בהסכמה

בכינוס משותף עם ציפי לבני אמר יו"ר העבודה, כי יפעל לשלב את החרדים בזרם המרכזי של החברה

יו''ר מפלגת העבודה ח''כ יצחק הרצוג. 29.01.2014 צילום: גדעון מרקוביץ פלאש 90יו''ר מפלגת העבודה, ח''כ יצחק הרצוג. צילום: גדעון מרקוביץ, פלאש 90

יו"ר מפלגת העבודה, יצחק הרצוג, התייחס בסוף השבוע לסוגיית השוויון בנטל. "זרמים תת קרקעיים מבעבעים ולעתים התנשאות, הדרת חרדים וחלוקת ציונים 'מקפדת' אותם ומרחיקה אותם מהשתלבות בזרם המרכזי של המדינה. אנחנו נדע איך לשלב את כולם ונפעל בהסכמה רחבה", אמר הרצוג ביחס לחברה החרדית.

בכינוס משותף בהוד השרון עם ציפי לבני מהתנועה, נמנע הרצוג מלהשיב ישירות לשאלה של אחד הנוכחים בנוגע לגיוס חרדים. לפי "כיכר השבת", השואל ביקש לדעת אם מפלגת העבודה תכפה את השוויון בנטל על הציבור החרדי. הרצוג ענה: "הכל ייעשה בהידברות ובהסכמה".

בראיון ברשת ב' לפני כשנתיים בסוגיית השוויון בנטל אמר הרצוג: "היה צריך ללכת באומץ למכסות. אני לא חושב שמה שנעשה בשנים קודמות היה הדבר הרצוי. צריך מצד אחד להבין שיש ערך לעולם התורה ומצד שני להבין שיש ערך עצום של שוויון בנטל.

היה צריך ללכת באומץ למכסות. אני לא חושב שמה שנעשה בשנים קודמות היה הדבר הרצוי

בתהליך חברתי אבולוציוני אתה קובע יעד ראשוני אמיתי ומוגדר של מכסות. זה קשה לכולם, אבל זה הפתרון החברתי היחיד להמשך התהליכים העמוקים מאוד שעוברים גם בחברה החרדית".

הרצוג ציין באותו ראיון שבעיית השוויון בנטל התחילה לאחר שהליכוד עלה לשלטון ב-1977. הממשלה בראשות מנחם בגין ביטלה את המכסה שקבע דוד בן-גוריון – שקבעה כי בכל שנה לא יגויסו 400 תלמידי ישיבה. "המכסה ניתנה למספר קטן של עילויים, כדי לשמור את עולם התורה. לאחר מכן, מרגע שנפרץ כל סכר בתקופת מנחם בגין, הגענו למצב הנוכחי", אמר הרצוג.

לידיעה ב"כיכר השבת"

לראיון ברשת ב'איך תוכל לפעול?