הממשלה החליטה ועיכבה

הקמת בתי הדין החדשים לגיור מתעכבת

בכנס של השדולה המקדמת את הרפורמה בגיור האשימו את הממשלה בגרירת רגליים ביישום החלטתה בנושא

ח''כ אלעזר שטרן מסיעת התנועה 06.11.2013. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90ח''כ אלעזר שטרן מסיעת התנועה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הרפורמה בגיור שיזם חבר הכנסת אלעזר שטרן מהתנועה אושרה בממשלה לפני למעלה מחודש, אבל יישומה מתעכב. השדולה המקדמת את הרפורמה בגיור התכנסה אתמול בכנסת וקראה לממשלה להקים בתי דין לגיור כבר בימים הקרובים. לפי ההחלטה, רבני ערים יוסמכו לערוך הליכי גיור ויוקמו בתי דין מקומיים שיעסקו בכך.

"התכנסנו כאן כדי להגיד לראש ממשלת ישראל, לסגן שר הדתות ולראשי מערך הגיור שאנחנו לא יכולים לחכות. בהחלטת הממשלה נקבע שבתוך חודש יוקמו ההרכבים... עבר יותר מחודש. לשמחתי יש רבנים אמיצים שלא חיכו גם קודם ומבינים את גודל האתגר", אמר שטרן. הוא הביע תקווה שעד סוף השבוע יתפרסמו התקנות שנועדו להסדיר את עבודת בתי הדין לגיור ויוקמו הרכבי בתי דין מקומיים בהתאם להחלטת הממשלה.

בעקבות אישור הרפורמה בממשלה בתחילת נובמבר הוקמה ועדת היגוי שגיבשה הנחיות ותקנות שלפיהן יפעלו בתי הדין החדשים לגיור. ועדת ההיגוי, לפי "ג'רוזלם פוסט", שלחה את טיוטת התקנות למערך הגיור הממשלתי. ראש מערך הגיור, הרב יצחק פרץ, אמר שקיבל את טיוטת התקנות והעביר אותה לעיונו של הרב הראשי, יצחק יוסף.

תכליתה העיקרית של הרפורמה היא הגדלת אחוזי הגיור בקרב אזרחים ישראלים לא יהודים, שעלו ממדינות ברית המועצות לשעבר בהתאם לחוק השבות. בישראל יש כ-330 אלף עולים כאלה. פעילים לקידום חוק הגיור, כמו שטרן, טוענים כי שיעור

אפרים הלוי: התהליך הזה יכול להביא למצב שבו לאורך ימים היהודים יהיו מיעוט במדינת ישראל

הנישואים בין יהודים ללא-יהודים בישראל יעלה באופן דרמטי בשנים הקרובות, בעקבות נישואים של צעירים שאינם יהודים עם יהודים ישראלים. הם טוענים גם שעולים שאינם נחשבים יהודים סובלים מיחס מפלה מצד הממסד הדתי.

אתר "כיפה" מציין כי ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, תקף בכנס של השדולה את גרירת הרגליים של הממשלה ומערך הגיור הממשלתי בכל הנוגע ליישום חוק הגיור. "חוק השבות קבע את הקריטריונים להעלאת אנשים ארצה. הם עלו כי אמרו להם, אתם יהודים ועל סמך זה אתם עולים. ואז כשהגיעו ארצה אמרו סליחה – עליתם ארצה אבל אתם לא יהודים. זו הונאה ממדרגה ראשונה", אמר הלוי. "אני חושב שהתהליך הזה יכול להביא למצב שבו לאורך ימים היהודים יהיו מיעוט במדינת ישראל. אם נהיה מיעוט, זה לא יהיה משום שיש פה רוב ערבי או אחר אלא משום שאנחנו הבאנו לכך. זהו איום קיומי על מדינת ישראל כמדינה יהודית".

אתר "בחדרי חרדים" מדווח שחבר הכנסת לשעבר הרב חיים אמסלם אמר בדיון: "בשנים האחרונות זה הפך לטרנד בעולם החרדי. כל מי שמנסה להיות גדול, חשוב, בעל מעמד, צדיק ומחמיר – חייב לתת איזו בעיטה לגיור ולפסול גיורים. כך הוא נהיה מישהו... תילחם בגיורים, יבינו שאתה רב חשוב, רב מכובד, מה פתאום לגייר".

לידיעה באתר "כיפה"

לידיעה ב"בחדרי חרדים"

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?