אלף פרחים

חדו"ש: מי שרוצה לקדם את היהדות – שיתרום לחופש הדת

סרטון של עמותת "שישי ישראלי" מציג באור שלילי משפחה חילונית שאינה עורכת קידוש, לעומת משפחה שומרת מסורת המתוארת באופן אידיאלי

שולחן שבת עם גביע לקידוש. צילום: Crzrussian, wikipediaשולחן שבת עם גביע לקידוש. צילום: Crzrussian, wikipedia

סרטון שהפיקה עמותת "שישי ישראלי", במסגרת קמפיין המעודד עריכת קידוש בערב שבת, מציג באור שלילי משפחות חילוניות ולעומתן מתאר באופן אידיאלי משפחות השומרות על המסורת.

בסרטון נראית משפחה שילדיה אוכלים ארוחה דלה בערב שבת והם חופשיים לשחק או לריב ביניהם, בעוד ההורים מסתגרים בחדר השינה או מרותקים לטלפון הנייד. משפחה דתית או שומרת מסורת מתקבצת סביב שולחן השבת בבגדים חגיגיים, הגברים והבנים חובשים כיפות, ואוכלת ארוחה עשירה וחגיגית.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר ש"ההטפה לערוך קידוש מעליבה את הציבור החילוני ואת בחירותיו ומזכירה את מבצעי התפילין והדלקת הנרות של חב"ד. לא זו הדרך לקדם יעד ראוי כמו חיזוק חוויית השבת". לדברי רגב, "אם יוזמי הקמפיין רוצים באמת להציל את המורשת היהודית ולקדם את היפה שבה, עדיף שישקיעו בקידום חופש הדת. כידוע, אין דבר שמשניא את היהדות

גיצין: הקמפיין מציג את החילונים כ'עגלה ריקה ונטולת ערכים' ממשפחות מפורקות, אל מול עושי הקידוש האורתודוקסי

ומרחיק ממנה יותר מהכפייה. רק באווירה של פלורליזם אמיתי, נוסח 'אלף פרחים יפרחו', תפרח גם היהדות".

לפי ynet, יוזמי הקמפיין הדגישו כי "שישי ישראלי" היא התאגדות של אנשי עסקים חילונים, אשר מבקשים רק "לקרב לבבות בתוך החברה הישראלית".

באתר האינטרנט ובדף הפייסבוק של "שישי ישראלי" נכתב, בין השאר, "בישראל 2014, חוסר כבוד כלפי הזולת הוא עניין של נורמה, לצערנו". העמותה פועלת "לקרב לבבות בתוך החברה הישראלית ולשים דגש על חיזוק ערך המשפחתיות והאחדות".

מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", מיקי גיצין, אמר: "הקמפיין בוחר לחלק ציונים: מיהו ישראלי טוב ומיהו ישראלי רע, ומציג את החילונים כ'עגלה ריקה ונטולת ערכים' ממשפחות מפורקות, אל מול עושי הקידוש האורתודוקסי שמייצגים את המשפחה האידיאלית".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?