בניגוד לחוק ולסטטוס-קוו

משרד התחבורה מאפשר למאות קווים לפעול בשבת

חברת סופרבוס מפעילה קווים חדשים בשבת בעיקר באזור העמקים. מספר הקווים הנוסעים בשבת בכל הארץ עולה בהתמדה

תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב. צילום: סרג' אטל, פלאש 90. תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: סרג' אטל, פלאש 90

משרד התחבורה אישר לאחרונה לחברת סופרבוס להפעיל קווי אוטובוס הנוסעים גם לאחר כניסת השבת. לפי ידיעה ב-News1, סופרבוס מפעילה כיום לפחות 91 נסיעות הגולשות לתוך השבת. עיקר לקוחותיה של החברה הם חרדים תושבי בית שמש והסביבה.

עד היום, החברה לא הפעילה נסיעות בשבת. הקווים הנוסעים בשבת פועלים באזור עפולה, קרית טבעון, יקנעם, חיפה ועוד. מקצת הקווים שניתן להם היתר פועלים ביום שישי בשעות הלילה ואחרים בשבת בבוקר ובצהריים.

מחברת סופרבוס נמסר: "סופרבוס פועלת בהתאם להנחיות משרד התחבורה, למסלולים שנקבעו מראש ובכפוף לכללים שקבע המשרד בתנאי המכרז. קווי התחבורה מופעלים בשבת, לנוחיות תושבי המגזר הערבי והדרוזי, רק באזורים שקבע משרד התחבורה ובהתאם לסטטוס-קוו".

הפעלת הקווים בשבת, המנוגדת לחוק הקיים לססטוס-קוו, היא חלק ממדיניות חדשה של משרד התחבורה. המשרד מכחיש כי הוא נוקט מדיניות כזאת, אבל בפועל הוא מוסיף אלפי נסיעות בשבת. בדיון שהתקיים בתחילת דצמבר בוועדת הכלכלה של הכנסת מסר בכיר במשרד התחבורה, דרור גנון, כי מדובר בתקלה שתוקנה. אבל לפי בדיקה שערך אתר News1, מדי שבוע עולה מספר קווי התחבורה הציבורית שפועלים בשבת.

הרב הראשי דוד לאו: רמיסת השבת בריש חוצות על-ידי התחבורה הציבורית והעסקת עובדים בימי המנוחה הינן דברים הטעונים תיקון

הפעלת אוטובוסים בשבת היא חריגה מהנחיות המפקח על התעבורה, הקובעות כי אוטובוסים צריכים לסיים את נסיעתם האחרונה עד חצי שעה לפני כניסת השבת.

מהבדיקה עולה כי כמעט בכל הערים בישראל יש קווי אוטובוס הפועלים בשבת וכי מספר הנסיעות המתקיימות לאחר כניסת השבת מסתכם במאות. נסיעות לאחר השבת היו בלוד, הוד השרון, עכו, שדרות, פרדס חנה, אשדוד, קיסריה, נהריה, חולון, שלומי, בת ים ועוד. גם בירושלים יש כמה קווים הפועלים בשבת.

בקרוב אמורים להתוסף קווים חדשים שיפעלו בשבת במרכז הארץ, בעיקר ביישובים ערביים. למעשה, החוק אוסר גם הפעלה כזאת.

לפני כשבועיים פנה הרב הראשי לישראל, דוד לאו, לשר התחבורה, ישראל כ"ץ, ולשר הכלכלה, ומחה על הפעלת אוטובוסים בשבת. הרב לאו ציין כי הנחיית המפקח על התעבורה קובעת שעל האוטובוס להגיע לתחנתו האחרונה עד כחצי שעה לפני שבת וכי האוטובוס הראשון במוצאי שבת ייצא לכל הפחות חצי שעה אחרי צאת השבת. "רמיסת השבת בריש חוצות על-ידי התחבורה הציבורית והעסקת עובדים בימי המנוחה הינן דברים הטעונים תיקון", כתב הרב לאו.

לידיעה על הפעלת קווים חדשים בשבת ב-News1

לידיעה על מאות קווים הפועלים בשבת ב-News1

לידיעה על פניית הרב הראשי לשר התחבורה ב-News1איך תוכל לפעול?