שטח אזרחי, קבורה דתית

עתירה: מכרז לבית קברות אזרחי נתפר כך שחברה קדישא תזכה בו

עמותת מנוחה נכונה מבקשת מבית המשפט לאסור על רשות מקרקעי ישראל להקצות את הקרקע המיועדת לבית הקברות האזרחי למועצת בית העלמין תל רגב

חלקה בבית העלמין מנוחה נכונה בכפר סבא. צילום: Shnoy, Wikipediaחלקה בבית העלמין מנוחה נכונה בכפר סבא (צילום אילוסטרציה). צילום: Shnoy, Wikipedia

בעתירה שהגישה לבית המשפט המחוזי בחיפה טוענת עמותת מנוחה נכונה, כי תנאי מכרז להקמת בית קברות אזרחי בבית העלמין לתל רגב נתפרו למידותיה של חברה קדישא. תנאי המכרז, כותבת העמותה בעתירה, מבטיחים כי בקרקע שתוקצה לבית העלמין לא תהיה קבורה אזרחית, אלא קבורה בעלת צביון יהודי-דתי במובהק.

מנוחה נכונה מבקשת מבית המשפט לאסור על רשות מקרקעי ישראל להקצות את הקרקע המיועדת לבית הקברות האזרחי למועצת בית העלמין תל רגב, ולהורות לרשות למסור לה את הזכויות בקרקע.

העתירה מתייחסת לקרקע בשטח של כ-50 דונם, שמיועד לקבורה אזרחית על פי החלטת ממשלה. מנוחה נכונה טוענת בעתירה, כי המשרד לשירותי דת הפלה אותה לרעה לעומת החברה קדישא בכל הנוגע למתן תמיכות להקמת בתי עלמין ותחזוקתם.

מנוחה נכונה טוענת, כי המשרד לשירותי דת הפלה אותה לעומת החברה קדישא בכל הנוגע למתן תמיכות להקמת בתי עלמין ותחזוקתם

לפי ידיעה ב-News1, העמותה מציינת גם שמאז 2009 ביצע המשרד עשר בדיקות בבית הקברות שהקימה, ובכך הפך את פעילותה לבלתי-נסבלת. לדברי מנוחה נכונה, לפני שלושה שבועות פרסמה מועצת בית העלמין תל רגב מכרז "לתפעול חלקות קבורה בקבורה אזרחית". העמותה פנתה למועצת בית העלמין וביקשה לברר כיצד היא מפרסמת מכרז בלי שיש בידיה הזכויות הדרושות בקרקע. נמסר לה, שקיימת החלטה של רשות מקרקעי ישראל להקצות למועצה את השטח.

לטענת מנוחה נכונה, המיוצגת על ידי עורך הדין יצחק פינק, רשות מקרקעי ישראל אינה יכולה לעשות זאת, מכיוון שאפשר להקצות קרקע לקבורה אך ורק לבעל רישיון קבורה. הקצאה זו למעשה מיועדת להבטיח שהקרקע תעבור לחברה קדישא, היא טוענת.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?