חנוכה מעבר למחיצה

נדחתה בקשת נשות הכותל להדליק נרות חנוכה בכותל

רב הכותל לא אישר בקשה שהוגשה לראש הממשלה. לדבריו, טקס הדלקת הנרות המתקיים ברחבת הגברים מאחד את העם היהודי

נשים חרדיות מוחות ברחבת הכותל נגד תפילת נשות הכותל. 08-07-2013 צילום: מרים אלסטר פלאש 90נשים חרדיות מוחות ברחבת הכותל נגד תפילת נשות הכותל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בקשה שהגישו חברות ארגון נשות הכותל – לקיים טקס פומבי של הדלקת נרות חנוכה בעזרת הנשים ברחבת הכותל המערבי – נדחתה. בנובמבר כתבו נשות הכותל לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וביקשו ממנו להדליק נרות חנוכה ברחבת הכותל. הן ציינו כי באזור המוקצה לגברים ברחבת הכותל מוצבת מדי שני חנוכייה גדולה.

"חנוכה הוא הזדמנות חגיגית לציבור להתאסף, כמו משפחה, ולחלוק יחד את הנס והפלא של הישרדות העם היהודי ושל האור בחיינו", אמרה יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן. "כדי לאפשר זאת יש להציב חנוכייה יפה בעזרת הנשים, כדי שנוכל לקיים טקס חגיגי בהתאם להלכה".

ב"ג'רוזלם פוסט" נכתב כי נתניהו העביר את הבקשה לסגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, שהמשיך והעביר אותה לרב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ'. הרב רבינוביץ' דחה את הבקשה. לדבריו, הטקס הממוסד ברחבת הגברים מקרב אנשים ליהדות ומאחד את העם היהודי בישראל. "התעצבתי מאוד כשקראתי את הבקשה של קבוצה זו, שאינה חדלה לרגע

רבינוביץ': קשה שלא לחשוד שתכלית פעילותן של נשות הכותל אינה תפילה, אלא רצונן לשנות את המנהגים בכותל המערבי

לעורר מדנים בכותל המערבי", אמר הרב רבינוביץ'.

רב הכותל גם טען שנשות הכותל מונעות פתרון של פשרה להקמת אזור לתפילה פלורליסטית בכותל המערבי. הצעות הפשרה בעניין זה נידונות זה למעלה משנה. "קשה שלא לחשוד שתכלית פעילותן של נשות הכותל כלל אינה תפילה, אלא דווקא רצונן הדחוף לשנות בכל מחיר את המנהגים בכותל המערבי, תוך פגיעה בהמונים הבאים להתפלל בכותל המערבי ובמסורות שהתפתחו במשך מאות שנות תפילה", אמר רבינוביץ'.

"הרב רבינוביץ' מדבר על איחוד העם, אבל מעשיו מדירים נשים ומפלים אותן, כאילו נשים אינן חלק מאותו עם", אמרה הופמן. לדבריה, רבינוביץ' אינו מבין את "הזכות והכוונה האמיתית של נשים יהודיות לקיים תפילה כנה בכותל".

חברת הכנסת רות קלדרון מיש עתיד אמרה שהיא המומה מגישתו של רבינוביץ' לסוגיה. "כידוע, נשים רשאיות להדליק נרות חנוכה ולברך עליהם. האיסור של רבינוביץ' סותר את הגישה ההלכתית ומייצג פרשנות שונה של ההלכה", אמרה קלדרון.

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?