הכנסות ללא עקבות

אישום: ניהל עסק מישיבה והעלים עשרות מיליונים

הרב אברהם פרויליך, ראש כולל בירושלים, מואשם במכירת פריטי יודאיקה במשך שנים, ללא דיווח

שכונת גאולה בירושלים. צילום: Yoninah, wikipediaשכונת גאולה בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: Yoninah, wikipedia

הרב אברהם ישראל פרויליך יועמד לדין באשמה של העלמת מס בסך מיליוני שקלים. המשטרה ופרקליטות המדינה חושדות כי פרויליך ניהל עסק למכירת עתיקות, אך לא דיווח על הכנסותיו. בחלק מהשנים הצהיר כי לא היו לו הכנסות כלל.

הרב פרויליך, ראש כולל ותושב שכונת גאולה בירושלים, עוסק גם בטיפול במשפחות הזקוקות לסיוע. בין השאר, על פי "כיכר השבת", הוא היה האיש המרכזי שפעל להגיש עזרה למשפחתה של האם שנחשדה בהרעבת בנה.

על פי כתב האישום, שהוגש לבית משפט השלום בירושלים על ידי פרקליטות מחוז ירושלים, בין שנת 2000 לשנת 2010 ניהל פרויליך עסק למכירת עתיקות בשם "יודאיקה ירושלים". החנות נרשמה באותה כתובת שבה רשומה הישיבה שהוא מנהל, רחוב חגי 34 בירושלים.

בכתב האישום נטען כי בין 2006 ל-2010 העלים פרויליך למעלה מ-3 מיליון דולר, לא הוציא חשבוניות ולא ניהל ספרי חשבונות

פרויליך נעצר ביולי 2011, בעקבות חקירה של משרד חקירות מס הכנסה ירושלים. מהחקירה עלה כי בחשבונותיו הופקדו במשך שנים, במזומן ובהמחאות, כמיליון שקלים בכל שנה. בחיפוש בביתו ובמשרדו התברר כי פרויליך עסק במשך כ-30 שנה במכירת כתבי יד, ספרים ומפות מהמאה ה-19. הוא גם ערך כמאה תערוכות ומכירות פומביות בבתי מלון.

בכתב האישום נטען כי בין 2006 ל-2010 הוא העלים למעלה מ-3 מיליון דולר, לא הוציא חשבוניות ולא ניהל ספרי חשבונות, שילם לעובדיו במזומן, בלי להוציא תלושי משכורת, והחזיק כספים בלתי מדווחים בחשבונות בנק בשווייץ ובניו יורק. בשנים 2000 עד 2005 הוא העלים סכומים בלתי ידועים.

הרב פרויליך לא מסר תגובה.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?