אז מה אם הציבור רוצה

סקר מכון סמית לחדו"ש: 62% מהציבור בעד ממשלה בלי המפלגות החרדיות

74% מתנגדים להגדלה מחדש של תקציב הישיבות. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "הציבור כבר נכנס לחרדה מהאפשרות שגפני ישוב לועדת הכספים או שהעבריין המורשע דרעי ישוב למשרד הפנים"

ראשי ש''ס, אריה דרעי ואלי ישי חוגגים את נצחונו של משה אבוטבול בבחירות החוזורת לראשות עיריית בית שמש 12.03.2014, צילום: יונתן סינדל, פלאש 90ראשי ש''ס, אריה דרעי ואלי ישי חוגגים את נצחונו של משה אבוטבול בבחירות החוזורת לראשות עיריית בית שמש 12.03.2014, צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

62% מהציבור היהודי, קרוב לשני שליש, תומכים בממשלה בלי המפלגות החרדיות. 74% מתנגדים להגדיל מחדש את תקציב הישיבות לאחר הקיצוצים המשמעותיים שביצעה בו הממשלה היוצאת. כך עולה מסקר שערך השבוע מכון סמית עבור עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון. בין התומכים בממשלה בלי המפלגות החרדיות: 78% מהמתכוונים להצביע למפלגתו של משה כחלון ולישראל ביתנו, 57% מהמתכוונים להצביע לליכוד ו-68% מאלה שטרם החליטו בעד מי יצביעו.

הסקר נערך ביום רביעי האחרון בקרב מדגם מייצג של 500 איש מהאוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל. מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"הציבור נכנס כבר עכשיו ובצדק לחרדה מהאפשרות שמשה גפני ישוב לנהל את המדינה מועדת הכספים או שהעבריין המורשע אריה דרעי ישוב למשרד הפנים". רגב קרא לראשי המפלגות המתמודדות דוגמת כחלון, ליברמן והרצוג, "להודיע שיענו לרצון בוחריהם ויעשו הכל כדי להקים קואליציה אזרחית ציונית ללא ש"ס ויהדות התורה" רגב הדגיש ש״למפלגות המתמודדות צריך להיות ענין מיוחד בעמדתם של 'המתלבטים' הרבים, אשר נושאים אלה השפיעו על הצבעתם בבחירות הקודמות״.

לדברי רגב, "צריך להיות ברור שדעת הקהל אינה מתנגדת לציבור החרדי אלא למדיניות הכפיה, הסחטנות והסרבנות של המפלגות החרדיות. הגיע הזמן שהבוחרים החרדיים, יצמיחו מתוכם מפלגות שתומכות בשילוב הציבור החרדי בחברה הישראלית, בשירות ובעבודה".

בין התומכים בממשלה בלי המפלגות החרדיות: 78% מתומכי כחלון ו-68% מהמתלבטים

ניסוח השאלה הראשונה היה: "בממשלה היוצאת לא היו מפלגות חרדיות. הערכה רווחת היא שהן יהיו חברות בממשלה הבאה. האם את/ה תומך/ת או מתנגד/ת לממשלה בלי המפלגות החרדיות"? 62% מהציבור היהודי תומכים בממשלה בלי המפלגות החרדיות ו-38% מתנגדים לה. 76% מהחילונים, 66% מהמסורתיים ו-80% מהעולים תומכים בממשלה בלי המפלגות החרדיות, אבל 65% מהדתיים ו-95% מהחרדים מתנגדים. העבודה ומרצ נחשבות למי שמקוות להקים ממשלת מרכז שמאל בעזרת המפלגות החרדיות, אבל 71% מהמתכוונים להצביע לעבודה ו-86% ממצביעי התנועה מרצ וקדימה מתנגדים לממשלה כזו.

שאלה נוספת בדקה את היחס לביטול צפוי של הקיצוצים בתקציב הישיבות. נוסח השאלה: "בימי הממשלה הנוכחית בוצע קיצוץ משמעותי בתקציב הישיבות כדי לעודד גיוס תלמידי ישיבות ויציאתם לעבודה. המפלגות החרדיות ידרשו להשיב סכומים אלה. האם את/ה תומך/ת או מתנגד/ת בהגדלה מחדש של תקציב הישיבות"?

74% מהציבור היהודי מתנגדים להגדלה מחדש של תקציב הישיבות, מהם 53% מאוד מתנגדים. 26% תומכים בהגדלת תקציב הישיבות. בין החילונים 89% מתנגדים להגדלת תקציב הישיבות, בין המסורתיים - 78% ובין העולים - 91%. אבל בין הדתיים 59% תומכים בהגדלה מחדש של ההקצבות לישיבות ובין החרדים 91%. שני שליש, 66%, מהמתכוונים להצביע לליכוד מתנגדים להגדלה מחדש של תקציב הישיבות. כך גם 88% מהמתכוונים להצביע לכחלון,94% ממצביעי ישראל ביתנו ו-87% מאלה שטרם החליטו כיצד יצביעו.

לידיעה ב"וואלה"איך תוכל לפעול?